Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident rutier-probleme asigurator Astra
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident rutier-probleme asigurator Astra

Buna ziua,In data de 22.06.2010 am fost implicat intr-un accident rutier din vina unui sofer care nu mi-a acordat prioritate, a accelerat crezand ca are timp sa treaca.In urma acestui accident , victima am fost eu, am mana stanga in gips.Problema este in felul urmator...vinovatul a recunoscut...mi-a dat polita de asigurare RCA-Astra...am depus dosarul de dauna.Un agent constatator a vazut masina,i-a facut cateva poze,trecand in registrul de dauna doar anumite componente ale masinii mai putin partile interioara,zicand ca a avut rugina,si ca nu intra in dauna.Ideea este ca m-au pus sa duc masina la un service cu care aveau contract.Cei de la service mi-au spus ca nu mai au contract cu dealerul Dacia si ca nu imi poate repara masina trimitandu-ma la un alt service, mi-a dat constatarea agentului de dauna ,pe care am predat-o la cel de-al doilea service; de aici inca nu am primit nici un raspuns concret desi au trecut 3 zile.
Intrebari:
- Masina este Dacia Nova din 2000, 106.000 km la bord ; constatatorul mi-a zis ca mai mult de 1500-2000 lei nu primesc indiferent de devizul serviceului
-Care este timpul legal in care trebuie sa primesc un raspuns referitor la solutionarea cazului(reparatie)
-in urma accidentului celui vinovat i-a fost intocmit dosar penal pt vatamare corporala si i-a fost suspendat permisul pt 90 zile...eu am concediu medical 8 zile cu drept de prelungire ; Am sanse de castig daca actionez in instanta pentru daune morale?
Multumesc.
Da, cam atata este valoarea reala a masinii la data daunei. Repararea unei masini pt care nu se mai fabrica piese e f.dificila. O varianta ar fi sa gasiti un service care sa v-o repare cu piese second hand si sa se incadreze in valoarea pe care v-a spus-o asiguratorul. Cat priveste daunele morale, pt. 8 zile concediu medical, putin probabil sa primiti ceva dar nu este imposibil. Cu ajutorul unui avocat specializat in daune auto constituiti-va parte civila in dosarul cauzei si solicitati ce va sfatuieste avocatul.Va urez succes!
Multumesc mult pentru raspuns.
ideea este urmatoarea suma la care trebuie sa ma astept din partea asiguratoului persoanei care a provocat accidentul, nu ma ajuta cu nimic.Nu cred ca imi pot repara dauna provocata cu 15-20 de milioane.
In cat timp o sa primesc un raspuns cert la evaluarea daunei?
Ce pot face sa imi recuperez intreaga suma necesara reparatiei?
Daune morale nu pot sa obtin in urma accidentului?lasand la o parte vatamarea corporala?
care este suma maxima pe care o pot cere de la cel vinovat de accident?
Termenul maxim prevazut de normele CSA este de 3 luni fara a se abuza de acest termen. In ce priveste suma prevazuta pt daune materiale si morale pe RCA oaveti inscrisa pe polita RCA, dar aceea este suma maxima. V-am sfatuit sa va consultati cu un avocat pt a stabili ce suma sa cereti.
daunele morale se acorda pentru vatamari corporale si decese. Pentru ca vatamarea dvs. sa poata fi cercetata penal, urmandu-se toti pasii, va trebui sa aveti certificat medico-legal care sa aiba cel putin 10 zile ingrijiri medicale si sa formulati plangere penala impotriva cond. auto vinovat in termen de doua luni de la data accidentului.
Asa ca nu mai tot sustineti ca vreti daune morale pentru masina...... atunci cand se avariaza un bun din culpa unei terte persoane, suma acordata cu titlu de despagubire NU POATE depasi VALOAREA bunului avuta inainte de evenimentul creator de prejudiciu. Adica nu puteti obtine pentru o masina veche de 10 ani una noua acum.#-o
sdianaviolina a scris:

daunele morale se acorda pentru vatamari corporale si decese. Pentru ca vatamarea dvs. sa poata fi cercetata penal, urmandu-se toti pasii, va trebui sa aveti certificat medico-legal care sa aiba cel putin 10 zile ingrijiri medicale si sa formulati plangere penala impotriva cond. auto vinovat in termen de doua luni de la data accidentului.
Asa ca nu mai tot sustineti ca vreti daune morale pentru masina...... atunci cand se avariaza un bun din culpa unei terte persoane, suma acordata cu titlu de despagubire NU POATE depasi VALOAREA bunului avuta inainte de evenimentul creator de prejudiciu. Adica nu puteti obtine pentru o masina veche de 10 ani una noua acum.#-o

Cu precizarea ca valoarea despagubirii nu poate depasi valoarea autoturismului la data accidentului din care se scade valoarea ramasa (valoarea partii neavariate a autoturismului). Valoarea ramasa practicata de asiguratori este de 25% din valoarea autoturismului la data accidentului. Este valoarea maxima prevazuta in ordinul CSA.