avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters155337

Activitate ContSters155337

Răspuns la discuția contraventie sau infractiune?
r.gabi a scris:

Nu stiu daca ati scapat pana acuma.
Dar ce v-a impidicat de cand scrieti numai despre acest subiect,sa intrati in legalitate ?


Nu il mai gasesc pe fostul proprietar, nu stiu daca este in concediu sau daca nu cumva este plecat temporar din tara. Vreau sa va intreb insa ce se intelege, in temeiul legii, prin sintagma "punerea in circulatie"?
Daca un cetatean cumpara o masina dar nu o inregistreaza pe numele lui -exact ca in cazul de fata- dar nici nu circula cu ea, neavand permis, este vinovat de vreo fapta? Sau vinovat este numai cel care conduce un autoturism aflat in situatia descrisa mai sus?
Răspuns la discuția contraventie sau infractiune?
r.gabi a scris:

Cand a fost efectuata ultima verificare despre care vorbiti ?

In urma cu trei saptamani, cand am fost oprita de catre agentul de circulatie. S-a dus la masina de politie in care se mai afla un coleg de-al lui, au tastat ceva la un aparat, apoi au vorbit prin statie si in final a venit la mine si mi-a spus ca masina este pe alt nume, nu pe al meu. Dar acest lucru se vedea si de pe talon, unde era inscriptionat numele fostului proprietar. Ulterior, acesta mi-a confirmat ca el nu a radiat-o din circulatie, eu nici atat, si ca de aceea inca mai figureaza el in evidente.
Răspuns la discuția contraventie sau infractiune?
r.gabi a scris:

saragosa a scris:

Cred ca sunt trei sau patru ani. E grav? Pur si simplu nu am avut timp, apoi am uitat, a intervenit obisnuinta etc. si, evident, am fost delasatoare.

.

Nu doamna,dupa atata timp,nu cred ca exista nicio justificare.
Parerea mea este ca persoana care a circulat cu autoturismul in aceste conditii,trebuie sa raspunda penal pentru"punerea in circulatie pe drumurile publice a unui autovehicul cu numar fals de inmatriculare,conform art.85/2 din OUG nr.195/2002,deoarece vechiul proprietar fiind radiat dincelalalte evidente, nu putea detine respectivul numar de inmatriculare,nemaifiind de facto si de iure proprietarul masinii,sanctiunea penala fiind de la 1 an la 5 ani..
Trebuie vazut la serviciul de circulatie rutiera daca nu a solicitat retragerea numarului.
In functie de circumstantele personale ,este posibil sa beneficiati de sanctiune minima cu suspendarea executarii pedepsei.

Buna seara
Masina figureaza in continuare pe numele vechiului proprietar in evidentele politiei rutiere, pentru ca, atunci cand am fost oprita in trafic si mi s-a cerut talonul (pe el figura numele fostului proprietar) s-a facut si verificarea de rigoare. Adica numele din evidente era identic cu cel de pe talon, ceea ce inseamna ca nu a fost sters. Eu stiu ca nu a solicitat retragerea numarului, fapt confirmat chiar de acesta.
In ce situatii se poat intocmi dosare penale dupa ce Garda Financiara a facut control?
Care sunt acele cazuri?
Care este procedura in acest sens?
Răspuns la discuția contraventie sau infractiune?
Cred ca sunt trei sau patru ani. E grav? Pur si simplu nu am avut timp, apoi am uitat, a intervenit obisnuinta etc. si, evident, am fost delasatoare.
Răspuns la discuția contraventie sau infractiune?
Buna ziua
Dupa cumparare, autoturismul nu a fost radiat de pe numele vechiului proprietar, tot el figureaza in evidentele politiei. Eu am facut toate actele premergatoare (stergerea din evidentele fiscale ale vechiului proprietar, deschiderea noului rol fiscal pe numele meu, autentificarea la RAR etc.) dar nu am mai apucat sa o inscriu pe numele meu. Acestea sunt faptele care ma privesc pe mine.
Daca sotul circula cu ea este vreo infractiune sau contraventie?
Am cumparat un autoturism. A fost declarat la administratia financiara, am facut autentificarea auto dar nu l-am radiat de pe numele vechiului proprietar, mai ales ca a fost de acord sa imi lasase numerele.
Am fost oprita in trafic la un control de rutina si politistul mi-a spus ca este infractiune si ma paste un dosar penal. Pana acum nu am fost chemata nicaieri pentru declaratii, desi au toate datele mele.
Vreau sa va intreb daca este infractiune sau contraventie ca am circulat cu aceleasi numere, fara ca auto sa fie inmatriculat pe numele meu? La ce trebuie sa ma astept? Daca sotul circula cu masina respectiva se expune aceleiasi fapte, chiar daca masina este a mea pe acte?