avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate Pantera27

Activitate Pantera27

Buna Ziua,
M-am ales cu o suspendare a permisului din cauza depasirii vitezei regulamentare: 111 km/h in afara localitatii cu limita de 60 km/h. Am contestat PV-ul verbal: aveam viteza insa nu asa de mare. Din filmare am constatat ca viteza apartine altui conducator auto care se deplasa in sens opus... In fine...mi-am recuperate permisul pe perioada in care s-a desfasurat procesul. AM PIERDUT #-o nu am reusit sa ajung la apel. Acum urmeaza partea "spumoasa" :)

Decizia prin care am fost anuntat ca am pierdut procesul a fost data in 15 Decembrie 2014. Eu am primit Sentinta acasa, prin posta cu data de 16 Ianuarie 2015. Dupa o luna de zile. In data de 29 Ianuarie ma prezint la Politie sa intreb care e situatia: - Am asteptat sa primesc o notificare din partea Dvs sa vin sa predau Permisul. Politistul zambeste, si imi spune senin ca nu trebuia sa primesc nimic si imi pune in fata acea Declaratie pe care am semnat-o in momentul in care mi-am ridicat permisul de la ei. Ma pune sa o citesc cu voce tare :P ca la scoala. Mai ales faptul ca sunt obligat ca in termen de 15 zile sa vin sa predau permisul. - Stiam acest lucru, zic, deoarece EU am venit de bunavoie la Dvs. Uitati cand am primit sentinta. Se uita dupa care imi pune LEGEA in fata ( avea deschis regulamentul CHIAR la acea pagina, deci ...stia ca voi avea comentarii :) ) Ii explic ca eu numai ce am primit sentinta acasa si ca m-am prezentat in timp util. Spune ca din start mai am inca 30 de zile la cele 90 X-( si ca trebuia sa ma interesez pe internet... ca asa se procedeaza.
I-am raspuns ca sunt un baiat de la tara, ca nu am acces la internet si ca nu stiu sa umblu cu claculatorul. Ma poate acuza de acest lucru ? (evident am spus-o in gluma...dar acesta nu e un mod de informare la care sa aiba toata lumea acces. Cu ce sunt eu de vina ca Posta a intarziat 1 luna scrisoarea mea ? ? ? ).
In concluzie, NU am predat permisul de conducere, il tin cu sfintenie asupra mea. Ce se poate intampla in continuare ?
-Pe la jumatatea lui aprilie ar trebui sa imi expire cele 120 zile de suspendare. Pot circula lejer dupa acea perioada ?
Sau masura de suspendare se aplica din momentul in care duc permisul la Politie si primesc sau nu dovada.
Doream sa las permisul, dupa care sa sustin un examen pentru reducerea pedepsei. 1 luna fara permis era rezonabil...gaseam eu pe cineva sa ma ajute la condus. Insa 120 de zile....mi se pare aberrant... mai ales in conditiile in care permisul mi s-a suspendat abuziv...zic eu ( stat la panda la limita unui indicator care nu isi are rostul in acea curba, in afara localitatii...unde chiar politistul mi-a spus sa contest ca e vorba de 1 km, si sigur castig ).

Va multumesc anticipat !
Buna,
Am si eu o nelamurire: Am fost inregistrat de un aparat videoradar (radar nou) in localitate cu viteza de 68 km/h. Radarul era insa amplasat la aproximativ 30-40 de metri de sosea, in lateral, ascuns la umbra unui pom. Am fost oprit de un ALT agent de politie in satul urmator, la 3 km departare de "locul faptei". I-am comunicat agentului ca din ca din cate stiu eu nu au voie sa tina radarele ascunse, si ca in timpul in care el imi scrie procesul verbal, eu ma intorc sa pozez radarul ascuns.
Bineinteles ca in momentul in care am ajuns la radar acesta a fost MUTAT exact langa sosea. L-am filmat, l-am pozat cadru cu cadru si am scris chestiile astea la rubrica mentiuni.

In contestatia pe care am sa o depun la Judecatorie ce ar fi mai bine sa contest?

-viteza?
-amplasarea radarului ?
-faptul ca am fost amendat de catre un alt agent, nu de catre cel constatator?

Va multumesc anticipat.