avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Activitate Petrut Raul

Activitate Petrut Raul

Buna seara,
Sunt incadrat ca si consilier juridic, in cadrul oficiului juridic la un spital municipal. Conducerea acestuia, doreste ca eu sa indeplinesc pe langa atributiile specifice postului si pe cea de secretar al consiliului de administratie, respectiv al comitetului director, prin modificarea fisei postului.
Eu nu regasesc printre atributiile prev. de art. 10 din statutul profesiei de consilier juridic si cele de secretariat, deci consider ca noile mele atributii nu fac parte dintre cele specifice postului si pregatirii.
In cadrul comitetului director si consiliului de administratie, consilierul juridic are statut de invitat si formuleaza opini, consiliaza si este consultat asupra problemelor legale discutate.
Mie mi se pare o situatie de incompatibilitate, deoarece nu mai pot formula opini..., in cadrul acestora.
As dori un raspuns in acest sens.
Va multumesc!

Imi puteti spune va rog , daca un consilier juridic are dreptul sa infiinteze o societate profesionala de consultanta juridica ,cod CAEN 6910 , la care sa fie angajat cu contract de munca in functia de jurist si astfel sa poata oferi consultanta, sau daca exista o alta modalitate... ?

Va multumesc pentru timpul acordat .




Va rog sa imi spuneti care este corespondentul art.1088 Cod Civil vechi in Noul Cod Civil. Va multumesc anticipat.