Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Atributii suplimentare-Consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Atributii suplimentare-Consilier juridic

Buna seara,
Sunt incadrat ca si consilier juridic, in cadrul oficiului juridic la un spital municipal. Conducerea acestuia, doreste ca eu sa indeplinesc pe langa atributiile specifice postului si pe cea de secretar al consiliului de administratie, respectiv al comitetului director, prin modificarea fisei postului.
Eu nu regasesc printre atributiile prev. de art. 10 din statutul profesiei de consilier juridic si cele de secretariat, deci consider ca noile mele atributii nu fac parte dintre cele specifice postului si pregatirii.
In cadrul comitetului director si consiliului de administratie, consilierul juridic are statut de invitat si formuleaza opini, consiliaza si este consultat asupra problemelor legale discutate.
Mie mi se pare o situatie de incompatibilitate, deoarece nu mai pot formula opini..., in cadrul acestora.
As dori un raspuns in acest sens.
Va multumesc!

Este ok din partea mea....nu va poate obliga nimeni sa faceti ceva care nu aveti cunostiinte si pregatire in acel domeniu.

O zi buna.