avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate crinamara

Activitate crinamara

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca exista posibilitatea impacarii eu zic ca la primul termen sa amanati pe motiv ca vreti sa va angajati avocat si eventual ca nu sunteti de acord cu divortul.


Daca merg fara avocat la prima infatisare si cer amanare pe motiv ca nu am avocat, la urmatorul termen chiar trebuie sa am avocat sau pot merge tot singura si sa fiu de acord cu divortul?
Si la "culpa comuna" cu copil minor, se mai cere vreun martor (eu nu vad pentru ce, dar mai bine intreb, ca sa fiu sigura)?
av.antoanelageaman a scris:

Onorariile sunt confidentiale, difera de la avocat la avocat si in functie de complexitatea cauzei...Nu veti afla prea multe pe site despre asta...
Sincer, la un onorariu de 1100 RON, din care avoactul dupa ce plateste taxele la stat si Barou,ramane cu cca 600 Ron ,nu stiu de ce, dar nu ma mira ca va schimba regula jocului...si inteleg ca vreti partaj si divort...si inteleg ca nu se poate rezolva la primul termen, ca sotul nu prea vrea...
mai aveti in vedere ca o femeie de serviciu care vine odata la doua saptamani e platita cu taxe( daca le plateste) la cca 150 lei..pt 3-4 ore...


Multumesc. Am inteles partea cu onorariul.
Cred ca nu e 100 % hotarat nici sotul daca vrea divortul si a depus cererea cam la nervi si acum asteapta reactia mea.
Sa vad daca am inteles bine: daca vreau divort fara complicatii si merg asa, pe mana lui (culpa comuna) cum se procedeaza cu partajul? Si mai am nevoie neaparat de avocat? daca el nu a cerut partajul, nu trebuie sa-l cer eu, pentru ca eu vreau sa-l facem? sau putem face tranzactia cu avocatul lui, semnez daca sunt de acord, mi se incredinteaza copilul si pot merge in instanta fara avocat?
Trebuie martori si pentru "culpa comuna" sau numai pentru "culpa celuilalt"?
Margareta Stanciu a scris:

Dureaza si va costa mai putin.
In alta ordine de idei daca lucrurile nu mai merg, mi se pare firesc sa divortati onorabil si elegant, la fel cum v-ati si casatorit.

Multumesc, asta e si parerea mea, doar ca sunt inca suparata( si o parte din mine nu vrea cu adevarat sa divorteze ci spera ca va regreta si se va intoarce - asta ca sa fiu 100% sincera). Dar imi va trece.
Atunci, in cazul acesta, fara a complica situatia, care ar putea fi onorariul unui avocat corect, care sa nu-l mareasca asa tam-nesam, in timpul discutiei? Am un copil de crescut singura si chiar ma intereseaza aspectele financiare.
Margareta Stanciu a scris:

Cel mai indicat ar fi sa divortati pe culpa comuna si sa incheiati tranzactia la prim termen de judecata , daca sunteti ambii de acord atat cu divortul cat si cu partajul.

De ce? dureaza mai putin? nu sunt chiar asa grabita si oricum a fost vina lui si m-a suparat ca nu s-a consultat cu mine inainte sa depuna cerere si am primit citatia fara sa fiu pregatita.
Adica, eu am fost la un avocat si mi-a cerut 1300 ron initial, apoi, pe parcursul discutiei, asa, intr-o mica paranteza, a spus ca 1300 + TVA; si nu mi-a placut aceasta, pentru ca un simplu TVA adaugat sumei initiale ( care oricum era mare, dupa parerea mea) imi depaseste posibilitatile financiare. Sotul a spus ca el plateste 1100 RON pentru tot. Ce vreau sa intreb, nu gasesc un avocat priceput si la un onorariu rezonabil, de vreme ce nu avem multe de impartit si vom cadea de acord?
Onorariul avocatului as vrea sa-l stiu, aproximativ. Multumesc pentru raspuns.
Sotul a depus cerere motivand "culpa comuna". Sotia vrea cerere reconventionala in care sa schimbe, motivand ca este numai vina sotului (infidelitate si parasirea domiciliului) si sa ceara si partajul. Nu este divort de comun acord in acte, ci spun ca ambii doresc divortul - adica nu lungirea inutila a unui proces care nu are cum sa avantajeze pe vreunul din noi, si mai ales pe copil. Eu tocmai de onarariul avocatului ma interesez, nu de nimicurile gen 'timbru judiciar". Ma intereseaza aproximativ sa stiu la ce suma sa ma astept. Multumesc!
Imi puteti spune care sunt costurile (aproximativ) unui divort cu copil minor si partaj, fara complicatii (infidelitate, parasirea domiciluilui de catre sot, ambii dorind divortul) - Bucuresti?