avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate bd

Activitate bd

Răspuns la discuția imobil in indiviziune
Este vorba despre o casa mult prea mare... din pacate nu o pot cumpara. Dar, pot semna un contract cu acest agent dandu-i dreptul la intermediere asupra imobilului atata timp cat sunt doar un coproprietar in indiviziune ???
Buna ziua, am mostenit cota parte de 1/2 dintr-un imobil in indiviziune. Coproprietarii ma preseaza sa vindem casa prin intermediul unui agent imobiliar pe care ei il cunosc deja. Sunt de acord cu vanzarea pentru a evita iesirea din indiviziune si ca urmare scaderea valorii imobilului. In schimb, agentul imobiliar recomandat doreste sa semneze un contract cu mine pentru vanzarea unei jumatati din casa. Atata timp cat casa este in indiviziune eu am propus un contract de intermediere pentru vanzarea intregii case, contract pe care sa il semnam toti trei coproprietari in indiviziune. Am fost refuzata si mi s-a spus ca este perfect legal sa semnez pentru cota parte care imi revine, respectiv jumatate din imobil. Pot sa semnez asa ceva? Trebuie sa cer o permisiune scrisa din partea coproprietarilor (care spun ca si ei ar fi semnat acelasi lucru)?
Multumesc pentru sfat, cum eu locuiesc cam departe si nu aveam cui sa cer un bun sfat...