avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate myryan26

Activitate myryan26

Da, dar de vreme ce l-am trecut in certificatul de nastere spaniol si in Libro de Familia, un document spaniol pe care mi-l cer tradus, chiar daca nu are echivalenta la noi, cred ca nu am alta alternativa decat cea de a incerca sa il trec si in certificatul romanesc, de buna voie sau prin proces.Chiar mi-ar placea sa nu il trec, pentru ca oricum nu isi exercita sarcinile, asa ca de ce sa il poarte numele?
Este posibil sa o trec cu tata necunoscut daca el apare in actele spaniole?
Un salut si multumesc pentru raspunsurile dvs.
Buna, ma numesc Oana si locuiesc de 7 ani pe teritoriul Spaniei. Am o fetita de 3 ani rezultata dintr-o relatie cu un cetatean roman, insrisa in Registrul Civil din Spania de catre amandoi, deci tatal si-a recunoscut paternitatea, cel putin in fata autoritatilor spaniole. Am urmatoarea problema:nu pot inscrie fata ca cetean roman. M-am adresat Consulatului Roman din Sevilla in repetate randuri, insa cum eu am terminat relatia cu tatal fetei, mi s-a negat inscrierea fetei de catre autoritatile romana, motivand ca au nevoie de semnatura tatalui. Mi-au spus sa il dau in judecata pentru a cere custodia minorei si ca era preferabil sa o fac in Romania, cand exista un Regulament European,2201/2003 in acest sens.¿Romania a ratificat acest Regulament?
O alta indoiala pe care o am:cetatenia romana este un drept al copilui, prin nastere din parinti romani, nu a parintilor, asa ca este o chestiune independenta de cea a custodiei acestuia, care este un drept al parintelui, cel putin logica asa indica. Eu nu am medii economice pentru a suporta un proces in alta tara fata de cea de domiciliu, chiar daca acea alta tara este tara mea natala. Nu inteleg de ce i se neaga copilului meu dreptul la cetatenie, fiind in acest moment apatrida.
Aparte de problema semnaturii tatalui, mi s-au facut comentarii de tipul:"daca va apucati sa aveti copii ilegitimi","de ce nu v-ati casatorit","pana se rezolva problema sa o duc la medic privat si la o scoala privata", nascuta sau nu din parinti catatoriti fata are niste drepturi elementare, intre care si cel la cetatenie.
Va rog sa imi scuzati limbajul folosit, nu sunt pregatita in domeniu, dar sper ca m-am facut inteleasa.
Un salut si multumesc