avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate cristi_hd

Activitate cristi_hd

Răspuns la discuția debit, pensie de urmas
Va multumesc pt raspunsul dvs.Dar legea 329/2009art 17 precizeaza ca cei care au lucrat in institutiii cu capital majoritar de stat pot cumula pensia cu salariu cu condititia sa nu depaseasca salariu mediu brut stabilit pe anul in curs.Iar art 3 alin 1 printre pensionarii cumularzi care pot cumula pensia cu salariu sant inclusi si beneficiarii pensiei de urmas .Precizez ca fratele meu a fost angajat al primariei din Hd cu contract colectiv de munca exact cum prevede legea amintita mai sus.Mentionez ca salariu cumulat cu pensia de urmas nu depasea salariu mediu brut.Datorita acestei legi nu se schimba situatia,deoarece aceasta lege e mai recenta si precizeaza mai clar conditiile in care se poate cumula pensia cu salariu?
Buna ziua.Am si eu o intrebare.Fratele meu are 25 ani este persoana cu handicap de gr II avand indemnizatie de handicap.In perioada 2007-2010 a beneficiat de pensie de urmas dupa tata decedat din 2003 fratele meu fiind student in accea perioada(2007-2010).Din 2008 pana in 2009 sa angajat cumuland pensia de urmas cu salariu.A primit recent o notificare de la casa de pensii pt a restitui pensia de urmas aferenta perioadei 2008-2010, insa tot in 2009 in decembrie, incetandui-se contractul individual de munca. Fiind persoana cu handicap de gr II avea dreptul sa cumuleze pensia de urmas cu salariu? Ce spune legea in acest caz? Va rog sa imi spuneti, astept raspunsul dvs referitor la aceasta problema, astept prin emaill la adresa:cristi_jel@yahoo.com.
Va multumesc !