avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate th3king666

Activitate th3king666

Ma ajuta cineva cu un raspuns sau ma re-orientez in cautarea raspunsului???
Salutare, o sa incerc sa fiu cat mai concret si mai scurt, sper sa ma puteti ajuta.
Poveste este cam aceasta:
Acum 3-4 ani un foarte bun prieten de al meu a vandut un autoturism care era inmatriculat pe numele sau unui cetatean turc care nu a avut si nici nu are domiciliu in romania ! (contract de vanzare cumparare si scoaterea de la circa financiara)
Intamplarea a facut ca acum cateva zile intr-o benzinarie de pe centura bucurestiului sa dam peste turc si masina prietenului meu.
Acum noi am ramas mirati ca nu a inmatriculat-o in turcia, masina se afla intr-o stare buna si din vorba in vorba acesta a zis ca ar vinde masina "discutii nimic concret", insa...eu acuma daca as vrea sa achizitionez masina asta....cum fac cu acel fiscal care 3-4 ani pot spune ca a stat in aer?
Multumesc anticipat !!!
Multumesc frumos pentru indrumari!
Am sa va tin la curent cu cele intamplate
Luni am sa ma duc pentru a face contestatie
Salutare...am si eu o mica problema...saptamana trecuta am primit o amenda contraventionala de la P.C. pentru k nu am vrut sa ma legitimez.....Cum o contest???
Ca sa intelegeti dc nu m-am legitimat.....s-au intamplat urmatoarele:
Mergeam cu un prieten pe un trotuar si in fata mea la aproximativ 100 m era un politist comunitar care a batut un om al strazii care nu ii facuse absolut nimic(era intins pe trotuar) , acesta la ridicat dupa care ia tras un pumn in piept...cand am ajuns langa ei m-am luat de PC(verbal doar) dupa care sa urcat omu in masina cu colega lui si au plecat....le-am luat numarul de inmatriculare de la masina si indicativul si am sunat la 112, mi-sa dat un numar de la PC sector 3 unde am cerut sa vina superiorii acestora, am oprit un echipaj de Politie care mi-a spus k atunci cand vin superiorii celor de la PC sa chem si un echipaj de la sectia 12 politie.
Zis si facut....numai ca...am primit amnda de la cel care la batut pe saracu om...acum dak stam si o gandim un pic logic nu cred k am cum sa ma legitimez in fata unui organ care agreseaza un cetatean pe strada si care de fapt si de drept ar trebuii sa fie un exemplu pentru cetateni ....
Precizez si faptul ca nu am avut timp sa ma duc sa depun plangere inpotriva lor k l-au batut pe omul ala....si sincer nici prea mai are rost sa ma duc sa le fac reclamatie ca oricum ei nu or sa pateasca nimic....si ar fi o pierdere de timp....singurul lucru care ma int este sa scap de aceasta amenda care nu mi-se pare a fi aplicata corect tocmai de niste agresori si mai este si in valoare 300 de lei...deci culmea nesimntzirii...
Multumesc anticipat !