Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Auto vandut in afara tarii si regasit dupa 3 ani
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Auto vandut in afara tarii si regasit dupa 3 ani

Salutare, o sa incerc sa fiu cat mai concret si mai scurt, sper sa ma puteti ajuta.
Poveste este cam aceasta:
Acum 3-4 ani un foarte bun prieten de al meu a vandut un autoturism care era inmatriculat pe numele sau unui cetatean turc care nu a avut si nici nu are domiciliu in romania ! (contract de vanzare cumparare si scoaterea de la circa financiara)
Intamplarea a facut ca acum cateva zile intr-o benzinarie de pe centura bucurestiului sa dam peste turc si masina prietenului meu.
Acum noi am ramas mirati ca nu a inmatriculat-o in turcia, masina se afla intr-o stare buna si din vorba in vorba acesta a zis ca ar vinde masina "discutii nimic concret", insa...eu acuma daca as vrea sa achizitionez masina asta....cum fac cu acel fiscal care 3-4 ani pot spune ca a stat in aer?
Multumesc anticipat !!!
Ma ajuta cineva cu un raspuns sau ma re-orientez in cautarea raspunsului???