avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsa RCA SI ITP AUTO INMATRICULAT TURCIA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsa RCA SI ITP AUTO INMATRICULAT TURCIA

Buna ziua. Tatal meu are o masina de la un prieten turc de circa un an de zile ce I-a fost lasata tatalui meu pentru a se folosi de ea. Noi stand la tara, tatalui meu I-a fost spus sa nu mearga pe drumurile publice intrucat masina inmatriculata in Turcia nu are acte. (insa nu I-a spus daca are sau nu asigurare si i.t.p.) ori ca acolo este radiate. (prietenul tatalui meu venind si el cu ea in tara pe platforma)
Acum circa 3 zile in timp ce tatal meu era la volan a fost oprit in jud. TR de politie si a fost intrebat de documente. A dat documentele lui, eu fiind in masina, iar cand l-au intrebat de cele ale masinii a zis ca nu le are ca nu este a lui. I-au facut dosar pentru autoturism inmatriculat in alt stat fara drept de circulatie pe teritoriul Romaniei. El s-a certat cu ei si a zis ca o sa ii reclame intrucat nu stie daca turcul are sau nu asigurare si I.T.P.
Intrebarea este..Credeti ca s-a intocmit acel dosar correct politistii neavand actele sa vada daac R.C.A e expirat. Multumesc Silviu Olteanu
Cel mai recent răspuns: paolo123 , utilizator 17:14, 17 Iulie 2015
In conditiile in care tatal dvs de la bun inceput a fost informat de catre turc
sa nu mearga pe drumurile publice intrucat masina inmatriculata in Turcia nu are acte.
,inseamna ca tatal dvs si-a asumat singur responsabilitatea sa se deplaseze pe drumurile publice cu bun mobil la care nu detine documente
in aceste circumstante nu este justificata atitudinea tatalui dvs care s-a
certat cu ei si a zis ca o sa ii reclame intrucat nu stie daca turcul are sau nu asigurare si I.T.P.
,documente care era obligatoriu sa le detina daca intentiona sa utilizeze auto pe drumurile publice
Concret este ca la controlul agentilor de politie,tatal dvs nu a putut prezenta documentele masinii inmatriculata in alt stat,situatie in care risca sa suporte consecintele legal prevazute
Stiu ce spuneti sa suporte consecintele legii, dar am mai citit si lipsa documentelor (cum nu a avut el rca si actul cu care sa dovedeasca itp) este contraventie, iar ei I-au spus ca este dosar penal pentru autovehicul fara drept de circulatie pe teritoriul Romaniei
Va rog sa mai raspundeti la intrebarea mea pentru a afla mai multe opinii. Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Circulatie cu vehicul cu numere rosii expirate florin_pantazii florin_pantazii Buna ziua numele meu este florin . In ziua de 20.04.2014 , am dorit sa cumpar un autoturism de la un prieten de cartier ( vorbind cu el la telefon in ziua ... (vezi toată discuția)
Radiere auto fara acte mai vechi de 30 de ani? molul molul :-/BUNA am vandut acum 10 ani o masina fara a incheia cv cu cel care mi-a achitat pretul care la randul sau a dat-o de vreo 3 ori si i-am pierdut urma eu ... (vezi toată discuția)
Procura folosire auto alex29bv alex29bv Buna ziua. As dori si eu o lamurire in legatura cu foliserea unui autovehicul in spatiu UE. Masina este inmatriculata pe numele tatalui meu si as dori sa ... (vezi toată discuția)