avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate LB

Activitate LB

Ce se poate intampla daca totusi semnez o cerere de demisie valabila cu data finalizarii CIC. Un astfel de act este valabil? Exista riscul sa nu primesc indemnizatia intrucat am intrerupt activitatea inainte de a intra de iure in CIC?
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns rapid. Exista vreun termen in care sunt obligati sa elibereze adeverinta? Sa cer refuz in scris? In cat timp va raspunde ITM-ul? Acest refuz ma impiedica sa depun actele necesare obtinerii indemnizatiei. Ce se intampla daca procedura se taraganeaza si expira termenul in care pot depune actele la primarie? Sunt derutata rau pentru ca indemnizatia este singurul venit al familiei noastre si am doi copii. Multumesc.
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti care sunt sanctiunile pentru angajatorul care refuza eliberarea adeverintei salariale necesare pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului. Au trecut cele 126 de zile de concediu de maternitate si mi s-a spus ca vor elibera adeverinta odata ce voi aduce semnata cererea de demisie incepand cu data incetarii CIC (peste 2 ani). Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? Sa cer un refuz in scris sa ma prezint la ITM? Inteleg ca nu pot beneficia de indemnizatia in aceste conditii. Multumesc pentru raspuns.