avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum Activitate palfi

Activitate palfi

Răspuns la discuția amenajare pe drumul de servitute
obiectul dreptului de servitute este acela de a trece cu pasul, masina pana la proprietatea mea. drumul are nr topo separat asa ca e pana la limitele proprietatilor vecinilor si a mea. problema e ca daca ploua intre drum si proprietatea mea este un noroi de nu pot ajunge cu masina la mine in curte daca nu imi amenajez un loc de trecere din beton, dale, pavaj, etc. dar cum sa imi amenajez daca spune ca e proprietatea lui si nu imi da voie. intrebarea mea fata de cea anterioara este: daca nu ma lasa sa imi amenajez si nu ma lasa sa parchez pe drumul lui (cum i s-a intamplat unui vecin) ce fac. el trebuia sa faca drumul dupa PUZ lat de 6 m dar in fapt are 4,5 m. trebuia sa faca rigole de scurgere si trotuar cf aceluiasi PUZ dar nu sunt asa ceva si nici nu are de gand sa faca. situatia vecinilor este aceeasi dar nimeni nu spune nimic ca sa nu se confrunte cu aceleasi probleme ca mine. am incercat sa infiintez o asociatie ( suntem 200 de case pe 5 drumuri) dar la sedinta au venit 20 de familii dintre care jumatate de curiozitate iar cealalta jumatate erau partizanii dezvoltatorului. din cauza incercarii de a infiinta asociatia ma confrunt cu aceste probleme. astept raspuns si va multumesc
Răspuns la discuția amenajare pe drumul de servitute
daca intre drum si proprietea mea sapa un sant de 2 m adancime si 2 m latime (pt ca e proprieteatea lui) eu cum mai intru in casa daca nu ma lasa sa pun o scandura peste santul lui?
am cumparat o casa intr-un ansamblu rezidential dar proprietarul nu a predat drumurile primariei (specific ca am drept de servitute pe acest drum). de la drum, care are 4,5 m, pana la limita terenului meu sunt 2,25 m, am amenajat o alee de legatura pe latimea portii respectiv 1 m / 2,25 m. dupa unele conflicte dezvoltatorul care repet e proprietarul drumului pe care am servitutea mi-a cerut sa desfiintez aleea. are dreptul sa faca asa ceva?