avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate regalino

Activitate regalino

Răspuns la discuția valoare pensie alimentara
Am aflat care a fost motivul:
de ziua fetei i-a cumparat o pereche de pantaloni si o bluza. spune ca a pastrat bonul si nu mai trebuie sa plateasca decat pentru baiat luna aceasta.
Are acest drept?
Răspuns la discuția valoare pensie alimentara
deci 190 ar fi trebuit sa primesc si in aceasta luna?
Buna ziua,
sunt divortata cu hotarare definitiva si irevocabila, cu doi copii minori si in sentinta scrie ca tatal copiilor sa plateasca o pensie alimentara reprezentand 33% DIN SALARIUL MINIM PE ECONOMIE.
Va rog spuneti-mi cat reprezinta valoarea aceasta pentru ca luna trecuta fostul meu sot a platit 190 lei si in aceasta luna 100 lei.
Am cautat pe google si pe unele pagini apare o suma pe altele ata suma.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția violenta, divort, partaj
actiunea de evacuare se depune la parchet?
sau va trebui sa astept pana in luna septembrie data fiind vacanta?
Răspuns la discuția violenta, divort, partaj
.Ascultarea minorilor este altceva decat audierea lor in camera de consiliu, pentru ca acest lucru s-a intamplat si nu a fost decat cate o singura intrebare : cu cine vrei sa ramai, cu mama sau cu tata? Copiii au declarat ca vor sa ramana cu mine.

Constat cu stupoare ca sotul meu a fost suficient de inteligent ca nu a facut nimic in preajma cuiva, nu am decat un unchi de-al meu care a participat la un scandal .

Doar copiii sunt singurii care stiu aproape toate certurile ; au fost martori atunci cand sotul meu a distrus o multime de bunuri din casa, cand m-a lovit.

Ar fi valabila declaratia lor?
Au voie sa fie martori?


Buna seara,
Sunt casatorita de 17 ani, am 2 copii minori,(16 ani si 14 ani), si datorita unui comportament urat din partea sotului meu am depus actele de divort in 26 aprilie 2010.
Pe scurt am sa va spun cum sta situatia: ne-am casatorit din dragoste, la varsta de 21 de ani, ne-am iubit inca din timpul liceului. La 22 ani am nascut baiatul, iar la 24 ani am nascut fata.
Am locuit timp de 10 ani in apartamentul pe care ni l-au dat socrii mei, iar dupa cei 10 ani s-a intamplat decesul mamei mele. In urma decesului apartamentul mamei mele a fost vandut si ne-am cumparat un teren unde ne-am construit o casa . Pentru continuarea lucrarilor de amenajare am vandut si apartamentul in care locuiam si anume cel dat de socrii mei.
Toata perioada casniciei am avut tot felul de discutii in ceea ce priveste averea, sotul meu nefiind multumit niciodata de situatia mea financiara.
Acum 8 ani am inceput sa lucrez mai mult pentru a-l putea multumi. Insa situatia a inceput sa se inrautateasca. In ciuda faptului ca aveam o situatie financiara buna, si multe realizari, copiii invata bine, am fi putut fi foarte fericiti. In urma cu 4 ani sotul meu a inceput sa bea, si sa provoace scandaluri din ce in ce mai dese, reprosandu-mi ca eu muncesc prea mult si nu prea mai avem timp de noi. In urma cu trei ani am fost numita pe un post de conducere, am terminat si facultatea intre timp si sotul meu a inceput sa fie gelos si complexat. Daca ar fi sa privesc situatia din punctul meu de vedere as fi putut spune ca sunt realizata atat familial, financiar si profesional insa a trebuit sa se intample exact contrariul. Sotul meu imi gasea mereu tot felul de acuze, motive de cearta, ajungand sa nu ne mai intelegem defel.

Sotul meu se ocupa de comert ambulant, merge la piete si targuri cu marfa, si din cauza ca ba nu mergeau vanzarile, ba se strica masina, ba nu veneau oamenii la munca, era mereu foarte nervos si pus pe scandal.
Am hotarat impreuna sa cumparam o masina noua, care sa-l ajute sa mearga fara probleme sa-si faca treaba.
Dat fiind pretul ridicat al masinilor de marfa, sotul meu s-a gandit ca ar fi bine sa cumparam masina in rate.
Nu am putut sa facem un credit si singura posibilitate a fost sa achizitionam masina in leasing pe firma mea.
Contractul de leasing a fost incheiat pe o perioada de 4 ani din ian 2007 si pana in martie 2011. Leasingul l-am girat cu casa, adica pe casa avem ipoteca.
Din 2007 pana in 2008 am strans bani si ne-am mai cumparat si un autoturism pe care sa-l conduc eu, de aceasta data am cumparat masina cu banii pe loc.
De atunci o multime de probleme: rata de 500 euro lunar la leasing, cheltuieli cu intretinerea, cu copiii, a mai venit si criza, am inceput sa ne certam din ce in ce mai mult. Daca munceam mult la serviciu nu era bine ca nu eram cu el acasa, daca veneam devreme acasa nu mai aveam bani si iar era rau
Sotul meu este extrem de violent, doreste sa obtina orice doar cu forta.
In 26 aprilie am depus actele de divort si am avut primul termen in 9 iunie. La proces sotul meu a cerut instantei termen sa ma mai gandesc pentru ca el inca ma iubeste si crede ca eu am doar o ratacire de moment care spera sa-mi treaca pana in septembrie.
In actiune am motivat ca sotul meu ma bate, ma jigneste, ii loveste si pe copii, ne vorbeste extrem de urat, si ca bea, si ma acuza de infidelitate, drept care relatiile dintre noi sunt complet deteriorate.
Urmatorul termen este tocmai in 29 septembrie.
De doua luni am despartit casa cu un zid astfel incat sa ne separam. Insa nici asa nu am scapat.
Prima data i-a vandut masina soacrei mele, la vanzarea masinii nu a avut nevoie de acordul meu.
De cand ne-am despartit ma obliga sa platesc ratele la leasing la masina pe care o foloseste el, ca doar e pe firma mea. Eu castig 2400 lei lunar insa cu 2 copii, cu toate cheltuielile, nu pot sa platesc ratele. In parte de casa pe care mi-a dat-o nu am foarte multe conditii, fapt care m-a obligat sa investesc o parte din salariul meu din fiecare luna sa-mi organizez o "bucatarie", cu cateva utilitati. El si-a luat partea de casa terminata complet utilata.

Acum doua saptamani a avut un accident in urma caruia, masina a suferit o dauna totala.(este vorba de masina in leasing)
Deodata nu mai am nicio masina. Pana se elucideaza dosarul de dauna pentru plata despagubirii trebuie sa platesc si rata, sotul meu nu mi-a dat niciun ban pentru copii, este in continuare violent nu stiu ce sa mai fac. Intra in casa cu forta, daca fac mancare imi opreste curentul, daca spal imi opreste apa, iar daca ii spun ceva sare sa ne bata. L-am reclamat la politie, nu s-a intamplat mare lucru, am chemat intr-o seara un echipaj de la 112, si nu s-au putut apropia deloc, va rog indrumati-ma ce sa mai fac, cum as putea rezolva toate aceste lucruri, sotul meu nu este de acord cu divortul, l-au invatat socrii mei sa ma tina cu divortul cat se poate de mult, insa nu se mai poate, imi este frica de el.

Daca nu am martori se poate pronunta divortul? (am doar 2 certificate medico-legale) si doua plangeri la politie.

Pana la al doilea termen as putea sa obtin o restrictie sa nu se mai apropie de noi? va rog dati-mi o sugestie!