Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... valoare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

valoare pensie alimentara

Buna ziua,
sunt divortata cu hotarare definitiva si irevocabila, cu doi copii minori si in sentinta scrie ca tatal copiilor sa plateasca o pensie alimentara reprezentand 33% DIN SALARIUL MINIM PE ECONOMIE.
Va rog spuneti-mi cat reprezinta valoarea aceasta pentru ca luna trecuta fostul meu sot a platit 190 lei si in aceasta luna 100 lei.
Am cautat pe google si pe unele pagini apare o suma pe altele ata suma.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
corect era cum a platit luna trecuta. de ce a platit 100 de lei luna asta? salariul minim nu a scazut.
670 de lei e salariul minim, 33% - 222lei
Salariul minim pe economie este de 670 lei prin urmare corect este 190.
Cred ca aveti 33% din net. Nu poate fi din brut din acesta se mai scad si contributiile la stat.
deci 190 ar fi trebuit sa primesc si in aceasta luna?
Da, atat timp cat exista o decizie in acest sens.