avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate vasilicaburnaz

Activitate vasilicaburnaz

Mulțumesc frumos !

Cornel Vasile a scris:

Sesizati CNPP/Ministerul Muncii...o actiune in instanta este de durata.

Ma aflu in urmatoarea situatie si nu stiu cui sa ma mai adresez
Sunt pensionara la limita de varsta din 2015 ,dar ulterior m am angajat si lucrez si in prezent
In urma legii 360/2023 am fost pusa de la locul de munca sa mi depun cerere de incetare a pensiei deorece se zicea ca legea nu permite cumul pensie salariu
LA 16 IANUARIE 2024 AM DEPUS ACEASTA CERERE LA CNPP MEDGIDIA PTR INCETARE CU DATA DE 1 MARTIE
Ulterior mi sa transmis de la locul de munca ca sa produs o proasta interpretare a legii ptr ca se referea la cei ce se pensioneaza in 2024
si sa merg sa depun alta cerere de PUNERE IN PLATA Din ianuarie pana in acest moment luna iulie ,dupa ce am mers la ghiseul de la judet ce credeti ca primesc ..in loc sa primesc decizie de incetare si ulterior de punere in plata,primesc decizie de restituire pensie necuvenita pe luna februarie Stau si ma intreb acesti angajati gandesc cu picioarele sau cu ce, atata timp cat eu am solicitat in prima cerere sa mi se inceteze plata cu 1 MARTIE
Am mers di nou la ghseul din Medgidia si dna de acolo a recunoscut ca este gresala si a trimis dosarul din nou la Constanta
DECI S AU SCURS 6 LUNI DE ZILE DE CAND NU AM NICI UN RASPUNS CLAR,SI NU STIU CU CINE SI UNDE SA MA ADRESEZ SA CE CONTESTATIE SA FAC PTR CA LA NR DE CONTACT AFISATE NU RASPUNDE NIMENI
Invatati ma cum trebuie sa procedez .Sa fac o sesizare la comisia de disciplina sau unde..
Mulțumesc pentru răspuns dar nu sunt lămurită
Sa procedat corect punandu mă sa aleg intre opțiunea pensie sau salariu?eu până acum beneficiind de amândouă
Și dacă da ,de ce cu începere din martie când legea se aplică cu începere din septembrie 2024?
Buna seara,
o intrebare la aplicarea legii 360/2023
Sunt pensionara la limita de varsta dar si angajata in sistem bugetar.Saptamana trecuta am primit instiintare precum conf. legii 360 /2023 art.46 al.2 sa aleg intre pensie si salariu .Evident ,cu acordul angajatorului pana la varsta de 70 de ani,am ales salariul fiind ceva mai mare decat pensia cu incepere din luna martie
intrebarea mea este: citind legea am vazut ca cumulul pensiei cu salariul va fi in continuare posibil,dar art.105 specifica ca pensia va putea fi cumulata doar cu acele venituri care se datoreaza obligatoriu CAS lucru care se intampla
2.De ce trebuie cu luna martie cand legea intra in aplicare cu data de 1.09.2024
3.Considerati ca sa procedat corect conf.legii 360/2023?
va multumesc!
1.Daca sunt in proces cu banca ,pe perioada derularii procesului se opreste calculul dobanzii?
2.Daca am o executare silita pe pers.fizica ,banca imi poate pune poprire pe contul societatii unde sunt administrator?
Am primit hotararea judecătorească din data de 12 .12.2018 si nici pana azi nu sa facut motivarea si comunicarea acesteia.Sunt aproape 6 luni
Ași dorii sa stiu ce pot face si cui sa ma adresez in acest caz.
Asi dorii sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea situatie
sunt cu societatea in lichidare voluntara si am ajuns in faza finala adica furnizori achitati clienti incasati, stocul de marfa lichidat si platit tva-ul la el, dar mai am o mica parte din el si intrebarea mea ar fii daca acest stoc poate fi transmis mie ,in compensarea banilor aport care i-am adus in firma ,si daca da, cum pot face acest lucru,iar apoi cum procedez sa scap totusi de aceasta marfa avind in vedere ca se ajunge in faza de radiere a societatii .Asi putea sa o vind in continuare in spatiul comercial existent,avind in vedere ca nu ma da nimeni afara eu fiind proprietarsau sub ce alta forma legala asi putea sa o vind?
VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Discuție Lichidare stoc
Buna ziua !Ma aflu intru-un plin proces de lichidare a societatii. Am distribuit o parte din marfa furnizorilor la care eram datoare, am mai vindut si prin magazin aplicind reduceri dar totusi mai imi ramine marfa pe stoc. Intrebarea mea este daca asi putea sa-mi vind mie ca si asociat unic in conditii legale, aceasta marfa bine inteles achitind tva-ul aferent., pentru ca stocul sa ramina o. sau daca imi este permis sa-mi ramina marfa pe stoc in conditiile in care tva-ul il achit. Va multumesc!
Buna ziua,V-asi ruga un sfat la o situatie cu care ma confrunt.
Am o soc. com srl. care detine in proprietate un spatiu comercial unde isi desfasoara activitatea.Datorita vremurilor actuale si datorita faptului ca au intervenit si probleme de sanatate , a-si dorii sa inchid aceasta societate .Pentru a apela la forma cea mai simpla fara lichidator, asi dori sa va intreb daca legea imi permite (eu fiind asociat unic) ca eusa pot vinde cladirea in care se afla magazinul,ca dupa aceia cu banii din vinzare sa-mi achit tva-ul la stocul de marfa si ceva furnizori ,raminind curata cu balanta( o )si apoi parcurgind pasii dizolvare ,lichidare-radiere
si inca o intrebare? daca rapunsul este DA la prima intrebare...ce pot face cu marfa ramasa dupa radiere?sub ce forma o pot valorifica?
Răspuns la discuția vremuri de criza
multumesc pentru raspuns! si v-asi mai deranja cu inrebarea la care raspunsul nu imi este clar ...daca o suspend activitatea pe 3 ani si inainte de a o suspenda returnez din stocul marfii furnizorilor la care sunt datoare ,banuiesc ca la stocul ramas nu platesc tva-ul aferent inainte de suspendare.ci va ramine in conservare..nu?

si o alta varianta ...daca dupa ce am returnat marfa la furnizorii care sunt datoare, si apoi la stocul ramas achit tva-ul aferent care este forma cea mai simpla de a scapa de societate?
MULTUMESC ANTICIPAT!