avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1228 soluții astăzi
Forum Activitate duncan

Activitate duncan

Discuție credit ipotecar
Acum doi ani am luat un credit ipotecar impreuna cu prietena mea ca si codebitor.
Dupa un timp ne-am si casatorit.La aproape un an am divortat ea renuntand la apartament. Am facut o intelegere prin avocat prin care eu am fost de acord sa preiau toate obligatiile din contractul de ipoteca. Aceasta intelegere este stipulata si in decizia de divort. La banca insa nu s-a facut nici un act aditional. Mi-au spus ca pentru a fi titular doar eu trebuie sa aduc alt codebitor cu un venit suficient de mare.
Intrebarea mea este:
- in cazul in care se ajunge la executare silita si valoarea recuperata este mai mica decat valoarea creditului, diferenta va ramane in continuare ca si credit?
- daca da este va fi executata si ea?; se va pune poprire pe salariu?;ce procent se poate opri?
- pot sa incerc sa gasesc pe cineva sa preia ipoteca?-este un apartament cu 3 camere de 72 mp din anul 1983 complet renovat(de la instalatii electrice inlocuite pana la ultimele finisaje si mobilat)
- in cazul in care se face poprire pe salariu pe suma ramasa durata creditului ramane tot ca cea initiala?