avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Activitate ligiamirica

Activitate ligiamirica

Răspuns la discuția Pensie alimentara !
Va multumesc pentru raspuns!
Nu pot sa aplic sfatul ne ortodox pe care mi l-ati dat. Eu locuiesc in acelasi oras cu tatal meu, cu care sunt in conflict. Orice drept al meu l-am obtinut prin instanta. Eu am mostenit prin testament toata averea bunicilor mei ( apartament, bunuri mobile), iar el profitand de faptul ca eram minora, a facut abstractie de existenta testamentelor, s-a declarat unic mostenitor, a facut succesiunea pe numele lui si a instrainat totul. Eu sunt in situatia de a sta cu chirie, prin straini, desi aveam totul asigurat de bunicii care m-au crescut, iar singura sursa de venit este pensia alimentara obtinuta in instanta de la parinti.
Aceasta pensie nu imi ajunge sa-mi platesc nici macar chiria si intretinerea.
Prin Legea pensiilor un pensionar de urmas poate beneficia de pensie daca realizeaza dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie venituri brute lunare mai mici decat o patrime din salariul mediu brut pe economie. Eu nu sunt pensionar de urmas, dar am aceiasi situatie ca un pensionar de urmas, practic nu am parinti. Reglementarea din cadrul Legii pensiilor privind pensile de urmas exista si in cazul pensiilor de intretinere ? Fiind studenta nu ma pot angaja decat partial pentru suplimentarea veniturilor. Nu pot renunta la pensile de intretinere si in acelasi timp nu vreau sa incalc nici legea pentru a da ocazie la un nou conflict .
Va multumesc!
Sunt o adolescenta ce primesc pensie alimentara de la ambii parinti. Ei au divortat cand eu aveam doi ani, eu am fost incredintata spre crestere tatalui dar practic am fost crescuta si educata de bunicii din partea tatalui pana la decesul acestora in anul 1998. Am fost preluata de mama pana la terminarea liceului, apoi nici aceasta nu m-a mai gazduit, eu fiind nevoita sa apelez la instanta pentru a obtine pensie alimentara de la ambii parinti. Sunt studenta, pensia alimentara cumulata nu este suficienta pentru a ma intretine . Sunt ajutata acum finnciar de familia bunicilor, dar as vrea sa ma angajez part-time pentru a-mi suplimenta veniturile si a ma putea intretine singura. In acest caz eu mai primesc pensie alimentara? Care este legislatia in vigoare?
Va multumesc!