avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1625 soluții astăzi
Forum Activitate LAwR

Activitate LAwR

Poveste "s-a incheiat", am fost scos de sub urmarire penala si am primit amenda administrativa de 1.000 lei pe care nu am platit-o si mi s-a spus ca daca nu o platesc se prescrie oricum in 2-3 ani parca, iar in acest timp e trecuta doar la fisc la "datorii" si ma poate incurca in cazul in care doresc sa vand un autoturism de exemplu.
Revin dupa cateva luni de absenta:
Prin octombrie dosarul a ajuns la procuror, acuzatorul de la 2000 euro cat vroia initial, a spus ca accepta 15 mil, eu nu am vrut sa ii dau nimic! Procurorul cred ca a inteles perfect cazul si a vazut ce fel de persoane sunt, asa ca mi-a spus ca ori le dau bani, ori o sa primesc o amenda penala si cu asta se incheie totul, dar cand a spus amenda mi s-a parut ca mi-a facut putin cu ochiul. Apoi dupa ce eu am zis ca doresc amenda, am mai ramas putin cu procurorul, dar nu a vrut sa imi spuna cat va fi amenda, doar ca o sa o primesc prin posta, era foarte bine dispus si glumet. De atunci au trecut aproximativ 2 luni si inca nu am primit absolut nimic! Ce sa inteleg, ca procurorul m-a "iertat", sau ca dureaza mai mult pana sa imi vina acasa acea amenda?
Cum am spus, am doar un autoturism a carui valoare este cu mult peste suma care s-ar putea aproba.
Nu am niciun venit lunar legal, inafara de alocatia oferita de stat, elevilor, in valoare de 40 lei, sau cat o mai fi.

Eu consider ca apararea a fost proportionala cu atacul din moment ce el era de doua ori mai mare decat mine, iar tomfa am scos-o doar dupa ce am vazut ca nu inceteaza, nu se calmeaza si continua sa loveasca. Am dreptate? Exista vreo sansa sa fiu gasit nevinovat, deci sa nu imi faca instanta nimic?
Da, am recunoscut si nu am mintit nimic in cele declarate atunci cum nu am motive sa mint nici acum. Si ma repet, eu am lovit dupa ce am incasat niste pumni la inceput. Atunci am reactionat, iar dupa ce am vazut ca nu se potoleste si continua sa loveasca, am scos tomfa si s-a potolit repede dupaceea.
Banuiesc ca daca sunt gasit vinovat, primesc cea mai mica pedeapsa, avand in vedere faptul ca pana acum nu am avut antecedente penale.

Sunt sanse sa scap si basma curata, avand in vedere ca martorul de era cu mine in masina poate sa spuna exact ce s-a intamplat, cum am spus si eu + ca as mai avea 2 persoane care au fost intr-un maxi taxi, in spatele nostru si au vazut cum "domnul" m-a blocat, s-a dat toata familia jos si el a inceput sa ma loveasca? Ei doar atata au vazut pt ca maxi taxi si-a facut loc si a plecat.

Eu nu la cheltuielile de judecata ma refeream, ci in cazul in care se ajunge sa imi ceara daune iar instanta sa le aprobe. Pe acestea in cat timp le-as putea esalona, maxim?
Si ma repet, martorul meu poate fi fortat sa spuna ce s-a intamplat? Eu nu am cu el niciun fel de relatii, doar il duceam la scoala, iar ultima data cand am vorbit cu el a spus ca nu vrea sa se bage, sa declare nimic, ca i-a spus cineva, ca, daca declara, dupaceea numai prin politie va umbla si el nu are chef sa stea la dispozitia lor.
Iar cand el a fost de acord sa dea declaratie, cand am dat si eu, nu i-a fost luata. I s-a spus ca va fi contactat dupaceea, ceea ce nu s-a intamplat decat dupa cateva luni cand el a refuzat.
Domnule @andymaurul, sa nu credeti ca m-au suparat postarile dumneavoastra. Va multumesc pentru ele, astfel putand sa imi fac o idee despre ce ar putea spune acuzarea.

Nu am primit raspuns la unele intrebari, de exemplu daca martorul principal, cel care era cu mine in masina, poate fi obligat sa depuna declaratie despre ce s-a intamplat. Atat eu cat si partea acuzatoare l-am mentionat in declaratiile noastre.

Iar daca eu nu doresc sa ii dau niciun ban, ce as putea pati? Pe numele meu am acum doar un autoturism care valoreaza intre aproximativ 15.000-17.000 euro, cu multe modificari la ea. Nu cred ca se poate pune problema ca sa imi fie pus sechestru, nu? As putea sa platesc in rate, pe vreo 10 ani?:) Sa nu se aleaga nici el cu nimic, daca chiar e atat de nesimtit. Doar scoala mai dureaza vreo 7-8 ani la mine, deci nicio sursa de venit proprie "legala" in acest timp.
Masina nu era a mea ci a unui agent de paza care in mod normal are tot echipamentul prin masina. Eu pur si simplu am vazut-o si m-am ajutat de ea :)

Sunt constient de tot ce spuneti, ca se face totul in urma probelor. Dar unele dintre ele sunt cam "lucrate". Si inclusiv in raportul politiei de la acel incident si in procesul verbal scrie ca am luat amenda pentru: "Participare la altercatia provocata de XxXxXxXx, lovindu-se reciproc, de la o sicanare in trafic."

Toate avariile masinii + bratara rupta au fost amintite in declaratia de la acea vreme.

Dar a cui este treaba, daca nu a politiei? La scoala in niciun caz nu te invata despre asa ceva,decat daca esti pe profil.

Si ce era sa fac, din moment ce ma blocase? Nu sa opresc masina? Nu aveam pe unde sa trec, doar nu intram pe contrasens, mai ales ca soseaua era destul de circulata. In fine, fapta s-a intamplat deja. Eu sunt revoltat pe urmatorul lucru: Sunt pe cale sa fiu "pedepsit" pentru faptul ca m-am aparat de un dereglat psihic.

Pana la urma si de la dumneavoastra inteleg acelasi lucru: Justitia din Romania e mai mult decat incompetenta si are de castigat cel care stie cat mai multe in domeniu, desi el este cel care ar trebui condamnat. Si in Romania mori cu dreptatea in mana. In fine, nu ar trebui sa ne mai mire nimic din aceasta tara.
Da domnule @C.I., exact asta s-a intamplat.
El nu mai este politist, a iesit la pensie in urma cu putin timp. Incidentul s-a intamplat in localitatea Petrosani, el a lucrat in Lupeni, care este la cativa km de Petrosani. In fine.

Din cate am inteles dupaceea de la el, cand am avut discutia fata in fata pt "impacare", fiesa a fost prima cu intentia de a iesi din masina, sa vada "Ce imi trebuie" :) Iar el a sarit sa isi apere plodu, desi a fost primul care a ajuns la mine, m-a luat de gat si a inceput sa ma loveasca, eu abia ce ma dadusem jos din masina, nu am apucat sa scot nici 2 vorbe si astia au sarit pe mine. Sa nu mai amintesc de cate amenintari, in special nevastasa, aia era cu gura mare. Parca erau niste posedati scapati de sub control, el, nevastasa si fiesa.

Dupa ce el a inceput bataia, bineinteles ca am ripostat si atunci s-a bagat si fiesa in joc, sa dea in mine. Vazand asta, i-am impins cat am putut de tare si am bagat mana in masina dupa tomfa. Apoi cateva lovituri scurte in domn si s-au potolit. Era si in luna ianuarie, imbracat gros, deci mare lucru nu a simtit. De aici si zilele pentru ingrijiri medicale, mai mult decat exagerate!

Si ce am uitat sa precizez pana acum: In urma incidentului m-am ales si cu o bratara de aur rupta, o oglinda de la masina crapata si portiera putin indoita. Dar astea le-am reparat repede, fiind dacie nu m-a costat nimic. Bratara am lipit-o dar ulterior s-a rupt din nou, in acelasi loc.

Am scris astea si in declaratie + ca cei de la politie au vazut urmele de pe fata mea, dar fiindca sigur se cunosteau cu agresorul, nu m-a invatat nimeni ce sa fac. Iar eu neavand timp pentru astfel de prostii pentru ca a2a zi trebuia sa plec, le-am zis ca daca el depune plangere, voi depune si eu:) Greseala mea. Pentru ca citatia am primit-o la 61 sau 62 zile de la incident.
"Am retinut ca daca ati fi avut pistol l ati fi folosit fara ezitare,desi nimeni nu v-a agresat."

Domnule @andymaurul, eu am scris degeaba toata povestea? :) Cum naiba nu m-a agresat? Dar ce a facut, m-a mangaiat? M-a sarutat pe frunte? Va rog sa cititi cu atentie situatia . . . Pagina trecuta mai este un post din care rezulta exact pe dos situatia, precum ca eu l-as fi blocat, eu as fi inceput scandalul si ca trebuia sa imi vad de drum :)

Nu cred ca este greu de citit . . . am incercat sa scriu cat mai citet, cat mai ordonat, fara prea multe greseli de exprimare si din care sa nu se inteleaga nimic gresit. Dar se pare ca degeaba . . .
Domnule @andymaurul, si ce sugerati sa fi facut? Sa inghit totul, inclusiv bataia?
Am spus ca l-am contactat pentru a ne impaca, dar a avut nesimtita pretentie de ai da 2000 euro care e o suma exorbitant de mare pentru un om normal din aceasta tara, dapai pentru un elev fara nicio sursa de veni.

Eu nu vreau sa i dau niciun ban pentru ca dupa ce ca el a fost patea agresiva din acest caz nereusiind sa ma bata dupa ce el a cauzat toata situatua, cauta razbunarea prin justitiete deloc corecta in cazul meu si ca permite unora ca acesta (agresoru meu ) sa ma santajeze si incercand sa ma pedepseasca pe mine luandu-mi o suma de bani.
Eu nu pot decat sa observ ca justitia nu e dreapta fiindca eu nu am facut decat sa ma apar.
Si mai inteleg ca in Romania este luat drept cel nevinovat cel care ajunge primu sa depuna plangere chiar daca el este cel vinovat.

Am mai auzit pareri de genul: "impacati-va". Dar eu consider ca dandu-i acestuia o suma oricat de mica de baninu fac altceva decat sa devin victima justitiei romane cu complicitatea celui cu care am avut conflict ,si mai mult de atat consider ca fiind cel mai grav lucru ce se poate intampla daca ii dau vrun leu sa incalc efectiv in picioare DEMNITATEA mea ca om.
Rog din suflet pe toti aceia care ar putea sa ma invete sau sa ma ajute sa ies din acest urat episod al vieti mele cu fruntea sus in asa fel incat sa nu fiu nevoit sa imi calc pe suflet si DEMNITATEA in picioare!

Da, am dat cu tomfa. Daca aveam pistol il foloseam si pe acela fara sa imi para rau, in aceasta situatie! Exista o vorba: "Pune-te cu cineva pe masura ta." Iar el se pune cu un copil de 20 ani, jumatate din dimensiunile sale. Acest copil consider ca are tot dreptul sa se apere, prin orice metoda, atata timp cat forta agresorului o depaseste pe a lui si atata timp cat viata i-a fost pusa in pericol de catre agresor!

Multumesc!
Ma puteti ajuta cu niste raspunsuri?
Multumesc anticipat!