Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... \"Loviri si alte violente\" . . .Doar m-am aparat.Rog ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

"Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Buna seara.
Precum restul oamenilor care deschid topicuri pe aici, am si eu o mica problema la care doresc niste raspunsuri, daca se poate. Imi cer scuze pentru lungimea mesajului dar am incercat sa descriu cat mai bine ce s-a intamplat:

In data de 27 ianuarie 2010 am avut un "mic" incident in trafic.
Mergeam regulamentar pe un drum cu 2 benzi, (banda 1 ocupata de masini parcate, obstacole, etc, ca majoritatea din romania), si vine unu cu o alta masina, cu viteza din spate, sa ma depaseasca pe dubla continua. Se apropia o curba si din contra sens apare alta masina. Asta sa imi taie repede calea, de nu franam brusc intram in el, dupa care tot el pune frana brusca si ma opreste, ocupantii masinii incepand sa arate scene obscene si probabil sa ma injure tot pe mine (nu auzeam nimic, ascultam muzica, doar le-am raspuns cu aceleasi semne), dupa care au demarat.

Intamplarea face sa ii prind din urma, sa ajung in spatele lor si ii dau un claxon. Din nou opreste masina si incep cu semnele(in special ocupanta locului din spate, fiica lui, pe ea am vazut-o cel mai bine). Apoi vad ca se deschid usile dintr-o data, iar din masina apare un "respectabil"domn in varsta de vreo 40-50 ani, bine facut, sotia sa, si pitipoanca de fiesa. Eu eram insotit de un prieten.

Ma dau la randul meu jos(20 ani, 75kg) si toti astia se indreptau catre mine injurandu-ma, amenintandu-ma, ca cine sunt ei, ca ce imi fac ei mie, ca m-am pus cu cine nu trebuie, bla bla bla, iar domnul incepe sa ma impinga si sa ma loveasca. Am ripostat loviturilor, scumpa lui fiica s-a bagat si ea in joc sa ma loveasca. Vazand intentiile lor si speriindu-ma, m-am repezit in masina si am insfacat o "tomfa" si i-am aplicat "domnului" cateva lovituri cu aceasta, ca sa se potoleasca. De fata nu m-am atins!

In tot acest timp, insotitorul meu a incercat sa ne desparta, dar fara sa reuseasca.
Pana la urma ne-am calmat cu totii, ei au incetat si cu amenintari, am tras masinile din drum (el cu a lui blocase tot traficul, eu nu aveam pe unde sa mai trec oricum, cei din spate de asemenea). Fiesa se ruga de mine sa ii dau bani ca isi rupsese aproape toate unghiile I-am aruncat 50 lei in scarba, s-a dus fericita la taicaso, dar domnul a venit si mi-a inapoiat suma
Apoi fiecare si-a vazut de drumul lui.

Cineva de pe margine a sunat repede la politie si am inteles ca dupaceea a aparut si politia (ca de obicei, dupa ce totul e gata). Ma trezesc cu o citatie, am fost la politie, am dat declaratie cu privire la ceea ce s-a intamplat, iar domnii nostrii agenti, m-au felicitat cu o amenda de 200 lei pentru "participare la altercatia provocata de XxXxXxXx, lovindu-ne reciproc, de la o sicanare in trafic." De asemenea un gura-casca pe care l-au interogat politistii cand au ajuns la fata locului, am inteles ca a declarat faptul ca eu i-am batut pe ala si pe fiesa.

Eu am declarat la randul meu totul la politie, cum s-a intamplat, iar domnii de acolo au spus doar ca ar fi trebuit sa raspund doar in modul in care am fost agresat, dar cum "domnul" era aproape dublu cat mine, pana la urma eu consider ca am procedat "normal", sub actiunea stress-ului, fricii de moment.

Eu nu am avut timp sa umblu pe la spital, apoi pe la politie sa depun plangeri pentru un debil mintal, a2a zi a trebuit sa plec in celalalt colt de tara unde am stat aproximativ o luna. Dar am zis in gandul meu ca daca asta depunde plangere, voi depune si eu dupaceea.

Dar uite ca el a depus plangere iar eu am primit instiintarea inceperii urmaririi penale in dosarul xxxx dupa 2 luni si cateva zile de la incident.

Respectivul a lucrat prin politie inainte, deci are ceva cunostinte.
Am inteles ca si-a scos certificat medico-legal pentru vreo 14-17 zile, desi el nu avea absolut niciun semn vizibil dupa incident, iar fiesa si-a scos pentru vreo 2-3 zile, ca si-a rupt unghiile in hainele mele :)

Am luat legatura cu respectivul pentru a ne "impaca" dar a avut nesimtita pretentie de a le da 2000 euro pentru retragerea declaratiilor! Asa ca am incetat orice contact cu el.

Martorului meu nu ii s-a luat declaratie atunci, in perioada incidentului, abia dupaceea a fost chemat dar nu mai vrea sa se prezinte pentru ca l-a speriat cineva ca daca va da declaratie, dupaceea numai pe la politie v-a umbla.

In fine, eu am mai facut rost de vreo 2 martori, dar nu ne-am potrivit nicicum sa mergem toti sa depunem declaratii. Au trecut deja aproape 7 luni de la incident. Astazi am fost sunat sa ma prezint cu martorii ca sa le ia declaratii, bla bla bla, dar cine naiba mai sta pe acasa in aceasta perioada de vara-vacanta. Si eu voi pleca marti din tara, pentru vreo 3 saptamani. I-am explicat situatia politistului si a zis ca s-ar putea sa fiu judecat in lipsa in aceasta perioada, deoarece si el intra in concediu iar alt coleg mai "dur" se va ocupa de situatie.

Acum vin intrebarile mele:

Totusi, ce pot pati cel mai rau dupa aceasta situatie? In viziunea mea: viata mi-a fost pusa in pericol de 3 ori in acea zi, de doua ori in incidentele cu masinile in care era sa provoace accidente, apoi cand au inceput loviturile din partea lui :) Eu doar m-am aparat si am raspuns la ce mi s-a oferit.

S-ar putea intampla ceva in perioada cat sunt plecat din tara? Adica nu s-a intamplat nimic in atatea luni, si tocmai acum cand plec eu in concediu sa se intample toate?

Persoana care era cu mine in masina poate fi obligata sa depuna declaratie? Atat eu cat si celalalt "domn" l-am amintit in declaratiile noastre, domnul a declarat chiar faptul ca martorul meu l-a tinut iar eu i-am dat cu bata in cap, desi martorul meu in niciun caz nu a facut asa ceva:)

Ce ar mai fi de facut in aceasta situatie? Eu in niciun caz nu am de gand sa ii dau vreun ban!

Nu am avut niciodata niciun fel de probleme cu politia, doar doua amenzi contraventionale, una pt viteza iar cealalta pt stationare. In rest, curat ca lacrima:)

Va multumesc mult pentru rabdarea de a-mi citi postul si va multumesc anticipat pentru raspunsurile la intrebarile mele!
Imi asum injuriile pe care o sa mi le aduci pt raspunsul la mesaj.
Iti dau spre pilda un exemplu dintr-un dosar care acum se afla pe rolul Curtii de Apel Alba Iulia, in apel, avand ca obiect omor deosebit de grav.
Gigel cocosu mergea cu masina pe drumul Sibiu Alba, impreuna cu prietena lui Maria. La un moment dat ii apare o caruta cu coviltir pe drum , nesemnalizata. O depaseste, fiind la limita accidentului, dupa care se da jos si le cere explicatiio la carutasi: doi tigani, unul de 50 de ani, altul de 26. Incepe o altercatie scurta, tiganii trag caruta in fata masinii lui Gigel cocosu, scot cutitele si il taie, sectionandu-i artera aorta. Gigel cocosu in 2 minute moare.
Cei doi criminali, au primit 28 respectiv 24 de ani pentru omor deosebit de grav.
Gigel cocosu a murit aiurea, ca a fost prea cocos.

E pacat ca in situatia prezentata nu ai fost de vina, decat poate ca nu ti-ai tiniut cumpatul. INcearca sa eviti astfel de situatii si sa nu mai fii cocos. Puteai sa-ti vezi de drum.

Si tu ai gresit altadata in trafic is convins. Acum e bine ca dai cu subsemnatul?

Gandeste si altfel, daca te razbuna: un dobitoc ca cel descris de tine mai sus, oricum o va pati el daca nesocoteste regulile de circulatie, nu o sa-l educi tu....
probabil dosarul va parcurge drumul normal politie ,procuratura, judecatorie si intrucat sunteti ,, curat ca lacrima'' o sa primiti o pedeapsa cu suspendarea executarii (folosind ,, tomfa puteti fii acuzat chiar de tentativa de omor) dar problema va fii cu bani sigur va dori si despagubiri si daca scapati cu 2000 de E sunteti un fericit la 17 zile de ingrijirii medicale
ContSters157635, utilizator
Domnule @marzalaw, cu ce sa fiu cocos? Si ce drum sa imi continui daca respectivul a blocat drumul si s-a dat jos, a venit catre mine, m-am dat si eu jos iar el a inceput tot scandalul, el a lovit primul? Mai bine intram in el de prima data si stiam o treaba, eu avand la vremea aceea o amarata de Dacie iar el o Skoda Octavia.

Domnule @dragos_grigo..., de ce sa fiu multumit la 17 zile? Nu am dat in el ca intr-un animal. Doar cateva tomfe sa se potoleasca, ma repet nu avea nici cel mai mic semn dupa incident. Zilele alea sunt obtinute pt ca a impins ceva, cel mai sigur.

Nu va vedea niciun ban de la mine. Si daca prin absurd se va ajunge aici si justitia noastra Romaneasca ma va obliga la asa ceva, tot voi face in asa fel incat sa nu se aleaga el cu niciun avantaj material dupa tot incidentul. Cred ca pot sa bag o plata esalonata pe vreo 10 ani de acum inainte, pt ca nu lucrez niciunde, urmeaza facultate, etc :)

Domnule @dragos_grigo..., de ce sa fiu multumit la 17 zile? Nu am dat in el ca intr-un animal. Doar cateva tomfe sa se potoleasca, ma repet nu avea nici cel mai mic semn dupa incident. Zilele alea sunt obtinute pt ca a impins ceva, cel mai sigur.

cuvantul dvs impotriva certificatului medical

ContSters157635, utilizator
Da, stiu asta. Dar certificatul acela cred ca se poate si contesta, nu? Iar pe langa toate acestea, eu am 3 martori, unul dintre ei se afla cu mine in masina, iar alti 2 intr-un maxi-taxi din spate, au vazut cand mi-a blocat "domnul" masina si s-au dat jos, apoi el a inceput bataia. Mai departe cei 2 nu stiu pt ca maxi-taxi si-a facut loc si a plecat mai departe.
Iar un raspuns la celelalte intrebari imi puteti da?

Multumesc mult :)