avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara tuturor! In decembriie 2022 am trecut ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara tuturor! In decembriie 2022 am trecut printr-un conflict ...

Buna seara tuturor!
In decemberie 2022 am trecut printr-un conflict in trafic care s-a intamplat in felul urmator:
Tranzitam orasul Targu Mures cand din senin, un domn X de pe contrasens, a facut o intoarcere U prin fata mea si a altor masini fiind obligat sa franez brusc de la 60 la ora pentru a nu intrat in masina dumnealui (evitând accidentul la cativa metri). Am claxonat puternic, m-am deplasat pe langa el si am aratat un semn obscen catre el si mi-am continuat drumul.
La urmatorul semafor cu rosu domnul X a oprit in spatele meu si a venit la geam. Am dat geamul jos si a urmat dialgoul:
X: Auzi dar tu esti din iasi?
Eu: Da, sunt.
X: Vrei sa nu mai iesi din Targu Mures?
Moment in care am intors capul mirat catre prietena mea din dreapta si a urmat ca domnul X sa ma loveasca cu pumnul in nas prin deschizatura geamului.
X a plecat la masina si a parasit locul faptei iar din spatele lui un domn (fost comisar de politie) s-a oferit sa-mi fie martor.
Am facut plangere penala, am declarat tot ce s-a intamplat si in urma cu o saptamana primesc citatie de la judecatoria Targu Mures sa ma prezint in septembrie la la judecatoria in acelasi oras in calitate de parte vatamata in dosarul cu obiectul confirmare renuntare urmarire penala (art. 318 alin. 12NCPP).

Din pacate situatia financiara actuala nu-mi permite sa contractez un avocat deoarece nu muncesc de 2 luni fiind nevoit sa stau acasa cu bebe si as vrea sa ma reprezint singur.

Întrebarea mea ar fi, ce ar trebui sa-i spun instantei pentru a nu renunța la urmărirea penala a domnului X?

PS. Am uitat sa specific ca a doua zi dupa incident am fost la IML iasi si nu am primit nici o zi de ingrijire medicala, lovitura neprovocand o rana deschisa externa, doar mici sangerari interne care au trecut in mare parte pana a doua zi dar sunt inscrise in certificatul de medicina legala.

Imi cer scuze ca am scris atat de mult dar am vrut sa relatez cat mai exact ce s-a intamplat.
Cel mai recent răspuns: Unsimplueu , utilizator 19:05, 6 Septembrie 2024
Neavând nicio zi de îngrijire medicală, încadrarea faptei este forma tip a infracțiunii de loviri sau alte violențe prevăzute de 193 CP, pedeapsa prevăzută fiind de la 3 luni la 2 ani sau amenda penală.
Pentru infracțiunile dintre cele mai “ușoare”, de regulă se dispune această soluție.
Nu există un text standard care se spune pentru ca soluția procurorului să fie infirmată și continuată urmărirea penală, citiți ordonanța parchetului, vedeți motivarea și încercați să combateți aspectele reținute.

Unsimplueu a scris:

Buna seara tuturor!
In decemberie 2022 am trecut printr-un conflict in trafic care s-a intamplat in felul urmator:
Tranzitam orasul Targu Mures cand din senin, un domn X de pe contrasens, a facut o intoarcere U prin fata mea si a altor masini fiind obligat sa franez brusc de la 60 la ora pentru a nu intrat in masina dumnealui (evitând accidentul la cativa metri). Am claxonat puternic, m-am deplasat pe langa el si am aratat un semn obscen catre el si mi-am continuat drumul.
La urmatorul semafor cu rosu domnul X a oprit in spatele meu si a venit la geam. Am dat geamul jos si a urmat dialgoul:
X: Auzi dar tu esti din iasi?
Eu: Da, sunt.
X: Vrei sa nu mai iesi din Targu Mures?
Moment in care am intors capul mirat catre prietena mea din dreapta si a urmat ca domnul X sa ma loveasca cu pumnul in nas prin deschizatura geamului.
X a plecat la masina si a parasit locul faptei iar din spatele lui un domn (fost comisar de politie) s-a oferit sa-mi fie martor.
Am facut plangere penala, am declarat tot ce s-a intamplat si in urma cu o saptamana primesc citatie de la judecatoria Targu Mures sa ma prezint in septembrie la la judecatoria in acelasi oras in calitate de parte vatamata in dosarul cu obiectul confirmare renuntare urmarire penala (art. 318 alin. 12NCPP).

Din pacate situatia financiara actuala nu-mi permite sa contractez un avocat deoarece nu muncesc de 2 luni fiind nevoit sa stau acasa cu bebe si as vrea sa ma reprezint singur.

Întrebarea mea ar fi, ce ar trebui sa-i spun instantei pentru a nu renunța la urmărirea penala a domnului X?

PS. Am uitat sa specific ca a doua zi dupa incident am fost la IML iasi si nu am primit nici o zi de ingrijire medicala, lovitura neprovocand o rana deschisa externa, doar mici sangerari interne care au trecut in mare parte pana a doua zi dar sunt inscrise in certificatul de medicina legala.

Imi cer scuze ca am scris atat de mult dar am vrut sa relatez cat mai exact ce s-a intamplat.

Ultima modificare: Vineri, 30 August 2024
Duca Oana, Avocat
Am înțeles. Vă mulțumesc pentru răspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prins de politie cu aprox. 2.3 g cannabis. urmari? florynell19 florynell19 De curand am fost prins de politia capitalei cu o cantitate de 2.3. S-a intamplat in felul urmator: eram in masina cu prietenul meu, ei au aparut in spatele ... (vezi toată discuția)
Cercetare penala cziegler cziegler Buna ziua, trec printr-o situatie foarte ciudata si nu stiu cum sa procedez mai departe. O sa povestesc pe indelete speta si va rog frumos sa ma ajutati cu o ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de sfat pentru prima declaratie la politie intr-un scandal kill3rk kill3rk o luam cu inceputul , intro seara din aceasta vara am fost la un brad ( se face inainte de nunta ) al surori prietenei mele , eu am fost cu masina mea , si ... (vezi toată discuția)