avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Activitate ES24

Activitate ES24

Răspuns la discuția Numirea in functia de grefier
Multumesc mult Indines! Sunt nerabdatoare sa-mi incep activitatea, stiu cate luni am "tras" pentru acest concurs in paralel cu facultatea si cu sesiunile, iar acum nu pot decat sa imi doresc sa incep in forta. Voi vedea ce ocazii mi se ofera si cu siguranta voi profita de ele, stiu ca este o meserie de viitor din care voi invata multe... Nu ramane decat sa ma obisnuiesc cu programul incarcat, data fiind lipsa personalului auxiliar si a experientei mele, insa nu cred ca acest lucru va fi o problema.
O zi frumoasa in continuare!
Răspuns la discuția Numirea in functia de grefier
Buna din nou! Eu ma refeream la posibilitatea de a opta pentru sectia instantei la care am fost admisa (civila, penala, comerciala, etc.). Nu vreau sa par insistenta, dar, cum spuneam, pe viitor imi doresc o cariera in magistratura (procuror sau judecator specializat in penal), iar in acest context cativa ani de "practica" la sectia penala m-ar ajuta enorm. Vroiam sa stiu daca exista posibilitatea de a alege sau eventual de a ma tranfera ulterior, din pacate nu cunosc alte persoane din domeniu care sa imi dea detalii. Dar, la fel cum ati spus si dvs., probabil ma vor repartiza ei unde considera necesar.. Multumesc pentru raspunsuri si o seara placuta in continuare!
Buna! Am si eu cateva nelamuriri si cred ca este singurul loc unde pot afla ce ma intereseaza. Asadar, in urma cu foarte putin timp am promovat un concurs de ocupare a posturilor vacante de grefier si acum astept sa ma prezint la noul loc de munca.:D As vrea sa stiu cum se procedeaza mai departe, in sensul ca ma va repartiza conducerea instantei la sectia pe care o aleg ei sau am eu dreptul de a-mi exprima optiunea? Mentionez ca sunt studenta la drept si ca la un moment dat as dori sa incerc la INM, tocmai de aceea ma intereseaza in mod deosebit sectia la care voi fi repartizata. Astept raspunsuri, multumesc!