avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1658 soluții astăzi
Forum Activitate claus30

Activitate claus30

multumesc roxanel si m_elena si tuturor celor care mi-ati aratat cum stau lucrurile.asa este sfaturi sunt dar in realitate e greau sa le faci.
1.Sa cumpar apartamentele inainte - nu mai este timp ca m-am trezit tirziu
2. Sa fiu trecut doar eu in actele de C V daca le cumpar dupa nunta - e greu sai spui nevestei ca doar tu vrei sa fii in acte si ea sa nu aiba nimic de spus.
Dar sa speram ca vom trai fericiti pina la adinci batranete fara sa ne desparta ceva .......Multumesc tuturor.
Mersi dodosan.Citind Codul Familiei la Art:31 mi-a atras atentia punctul "F":
"Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot :
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare". Ce vrea sa insemne exact acesta fraza din lege?

Daca valoarea din conturile personale va trece in bunuri imobiliare dupa casatorie, chiar cu riscul ca viitoarea sotie sa fie trecuta in actele de V-C,aceasta fraza nu ar trebui sa ma ajute atit timp cit am extrasurile de conturi de dinainte de nunta si sa zicem ca voi cumpara prin virament bancar ca sa fie si mai limpede?

PS:sa nu va intrebati de ce ma mai insor ,chiar ne iubim dar am vazut si auzit multe sa pot gindi la asta.Mersi pentru orece sfat la toti
buna ziua Romibaro.
Te rog da-mi o solutie.Din fraza de mai sus reiese clar ca nu esti de acord cu unele aspecte.Intrebarile raman aceleasi.Mersi anticipat pentru ajutor.
va multumesc pentru raspunsurile rapide si eficiente.
Cele 2 apartamente au fost un exemplu.Valoare conturilor trec de 5 apartamente.De ce nu le cumpar inainte?Fiindca nu mai este timp.Am doar 3 saptamani la dispozitie si nici nu am ajuns in ro.Ea nu va contribui cu nici o suma dar cred ca in momentul cumpararii bunurilor imobiliare va cere sa fie trecuta in acte.Daca voi accepta,care este procentajul in cazul unui partaj sa fie impartite egal ?
Ce alte solutii ar exista ca bani avuti inainte de casatorie sa nu faca obiectul unui partaj?Daca raman neatinsi in continuare in conturile existente pot fi impartiti ?


Va multumesc anticipat pentru orce sugestie si sfat.

Buna ziua.Detin mai multe conturi in valuta si lei.Intentionez sa ma casatoresc.Dupa casatorie vom cumpara 2 apartamente care vor fi achitate integral cu bani din conturile proprii.
Intrebari:
1.In urma unui divort,cele 2 apartamente cu ambele parti trecute in actele de cumparare vor fi considerate bunuri proprii sau comune?
2.Dar in situatia in care exista unul sau mai multi copii, pot face obiectul unui partaj?
3.Daca cele 2 partamente vor fii considerate ca bunuri comune ce ar trebui sa fac acum sa evit partajarea lor?

Va multumesc mult pentru raspuns.