avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate Qwerty2010

Activitate Qwerty2010

Am lucrat pana in August 2010 la o firma din Bucuresti. Acum am nevoie de adeverinta de vechime de la aceasta firma iar problema este ca nu reusesc sa contactez pe nimeni din cadrul acelei firme iar sediul societatii s-a schimbat. De unde pot sa cer o adeverinta privind activitatea desfasurata in munca la firma respectiva? Multumesc.
Cum ar trebui sa-mi inchei contractul de munca: demisie fara preaviz in baza art.79 alin.8 din codul Muncii si sa precizez motivul demisiei (neplata salariului) ? Sau incetarea CIM cu acordul ambelor parti in baza art. 55 lit.b din Codul muncii ? Tin sa precizez ca nu doresc sa stau in preaviz .
Cererea de incetare a CIM sau demisia trebuie facuta in 2 exemplare si semnate de directorul firmei ... daca refuza sa o semneze ce trebuie sa fac? Dupa acesta mai trebuie sa urmez alte proceduri privind incetarea CIM? Multumesc.
Mai am o intrebare: daca imi dau demisia pe motiv de neplata a salariului de cateva luni am dreptul sa primesc indemnizatie de somaj? Sau ce trebuie sa fac pentru a putea primii aceasta indemnizatie de somaj? Va multumesc.
Am cerut la firma adeverinta de vechime dar mi s-a spus ca nu-mi poate da aceasta adeverinta pentru ca firma nu a platit comisioanele la ITM.... pot sa-mi dea o adeverinta de vechime dar daca nu e vizata de ITM nu are valoare. Ce pot sa fac in acest caz? Multumesc.
Sunt angajat la o firma din iulie 2008, acesta fiind primul meu job. Nu mi-au facut carte de munca, doar am semnat un contract individual de munca. Contractul este vizat de ITM Bucuresti. Dupa aproximativ 1 an, firma a intrat in faliment sau i s-au blocat conturile, nu stiu exact. Sefii au deschis alta firma si eu am semnat un alt contract de munca. Nu stiu daca acest al doilea contract este vizat de ITM. Eu vreau sa plec cat mai repede din aceasta firma, pe motiv de neplata a salariilor si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac inainte sa plec din firma pentru a nu-mi pierde vechimea in munca? Imi trebuie cate un exemplar din cele 2 contracte de munca? Va multumesc!