avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate Rita Olaru

Activitate Rita Olaru

cota 19% pentru retur facturat in iunie iar in decontul lunii iulie se trece la rd 15/regularizari
cota tva aferenta retur iunie 2010 este 19% iar in decont se va trece la regularizari rd 15
va referiti la suta micsorata daca platesc la furniz val integrala a facturii, fara sa retin din ea impozit consider ce am platit ca este net, stabilesc brutul nou dif intre brut calculat si suma platita e impozit si chelt ct 635 e nedeductibil.
dar mi se sugerase cum ca ar fi corect suma facturii sa o inmultesc cu 5 si sa o impart la 105 rezultand un impozit mai mic 595 euro fata de de 625 cat iese daca aplic cota la val fact iar difedrenta de plata la ext e mai mare 11905 fata de 11875 dupa mine
val facturii pt redeventa furnizor nerezident cipru iulie 2010 este de 12500 euro
am acord de evit dublei impuneri cu cipru, certificat de rezidenta al beneficiarului, platesc prin retinere 5% la buget curs din data platii si 95% platesc partenerului din cipru, impozitul il virez pana la 25 aug 2010 si il declar in d100 a lunii iulie
este corect???
conf cod fiscal cota se aplica la valoarea bruta deci val factura
se vehiculeaza ideea sutei marite dar e retinere la sursa
cum este corect?