avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1201 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan1969

Activitate bogdan1969

sechestrat inseamna ca socrii mei au creat un prejudiciu statului,acesta in urma unui proces au sechestrat apartamentul pana la recuperarea prejudiciului....in legatura cu statutul legal,este vorba de apartamentul in care sa nascut sotia mea si a locuit cu mici excepti tot timpul in el...merci
buna!
am si eu o problema...acum 15 ani,socrii mei mi-au oferit apartamentul lor pentru a locuii in el deoarece apartamentul era sechestrat de stat si ei trebuiau sa plece urgent din tara deoarece erau in pericol de arestare. la momentul acela mi sa spus ca casa e a noastra si putem sa facem ce vrem cu ea! eu si nevasta mea ca doi nebuni ce suntem am investit 30.000 euro in apartament si ne-am mutat in el! acum dupa 15 ani surpriza!!! vor sa evacuam apartamentul asa doar sa ne faca un rau pe motiv de plictiseala si ca nevasta-mea nu e mai atenta cu ei! initial am crezut ca se va rezolva dar acum 15 zile ne-am pomenit cu citatie si hopa la primul termen unde doar am ascultat ce actiune sa intreprins impotriva familiei noastre! intrebare? se poate sa fim evacuati cu un copil minor care are adresa in casa care locuim+ casa este in continuare sechestrata de statul roman (nu am vrut sa spunem deocamdata la proces sa nu facem valuri si pe urma sa ne evacueze statul)+socrii mei sunt de 15 ani plecati din tara nu au mai fost prin romania si sunt deja cetateni ai tarii respective(in proces au angajat un avocat cu o procura FALSA semnata de avocat in locul lor (nu aveau cum sa semneze ei locuind pe alt continent). mai sunt si alte aspecte dar doresc o prima impresie si niste sfaturi de profesionisti! multumesc anticipat!
Răspuns la discuția speta chirie
1 banii nu au fost ceruti niciodata comform intelegerii cu mama si 2 contractul este perfect legal din moment ce este semnat de ambele parti....circa financiara nu cred ca au rol de autentificare...cred. multumesc
Răspuns la discuția speta chirie
intrebarea este cum puteam sa ma descsrc de sume daca nu ia cerut niciodata,iar contractul nu a putut fi inregistrat deoarece mama nu are rol fiscal, totusi mama incearca un fel de excrocherie pentru ca nu imi cere banii ci vrea sa vanda casa si chiriasii cu tot cu contract vrea sa ii dea afara...nu prea e corect. multumesc
Discuție speta chirie
am primit de la mama mea un apartament mostenit de ea sa il administrez si sa imi iau banii de chirie pentru mine avand in sensul acesta o procura notariala de vanzare si inchiriere.la inceputul fiecarui an in baza contractului de inchiriere cu persoanele carora le-am inchiriat apartamentul am primit chiria in avans pe un an in baza unei chitante de mana.trebuie sa specific ca contractul nu am putut sa il inregistrez la finante deoarece mama mea era stabilita in america si nu avea rol la finante. acum datorita crizei mama sa intors in tara si dupa ce mi-a anulat procura ii tot presioneaza pe chiriasi sa ii dea contractul si chitanta si pe deasupra a facut o notificare la un cabinet de avocatura ca sa paraseasca casa cu 1 august ca nu au platit chiria desi exista chitanta. ce ar trebuii sa fac deoarece nu am banii sa despagubesc chiriasii iar iei au contract pana in luna mai 2011. multumesc.