avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate ferante

Activitate ferante

Buna ziua.

Ma adresez pe acest forum in speranta ca voi afla raspunsul la o intrebare.

Situatia este urmatoarea.

Am achizitionat un apartament ce are in balcon geamul de la uscatorie.(geamul se deschide in balconul meu pt acces la aer).

Accesul in uscatorie se face din casa scarii, usa este usa normala de lemn ( cu incuietoare + geam transparent nesecurizat).

Fiecare etaj are o astfel de dependinta de 2x2.5 m care se pare ca nu a avut din constructie destinatia de uscatorie.

Balconul meu este inchis cu geam termopan (asa era cand l-am cumparat si asa va ramane), deci nu exista acces direct la aer curat.

Intrebarea este urmatoarea :

- Se poate ( legal) inchide accesul din uscatorie in balconul meu ( prin zidirea de caramizi stica transparente pentru a nu bloca lumina) ? Evident ma gandesc la securitatea apartamentului meu, prin geamul respectiv existand o cale de acces catre interiorul apartamentului meu.

Evident vecinii nu sunt de acord cu ce am scris mai sus ( geamul de la uscatorie se deschide exclusiv in balconul meu, neavand deschidere in balconul sau apartamentul unuia din vecini).

Risc sa incalc vreo lege prin zidirea caramizilor transparente la mine in balcon ?

Multumesc anticipat.
Buna ziua.
Sunt prins in urmatoarea postura : preaviz acordat de angajator ( cf la Art. 65, alin. 1. “ Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinat de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive, fara legatura cu persoana acestuia.” ).

In CCM la nivel de unitate nu se specifica nimic de salarii compensatorii decat in cazul concedierilor colective.
In CCM la nivel national se specifica minim un salariu compensatoriu
Intrebarea mea este beneficiez de acest salar compensatoriu chiar daca nu se specifica nimic in CCM la nivel de unitate?
Multumesc.