Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul compensatoriu,
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul compensatoriu,

Buna ziua.
Sunt prins in urmatoarea postura : preaviz acordat de angajator ( cf la Art. 65, alin. 1. “ Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinat de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive, fara legatura cu persoana acestuia.” ).

In CCM la nivel de unitate nu se specifica nimic de salarii compensatorii decat in cazul concedierilor colective.
In CCM la nivel national se specifica minim un salariu compensatoriu
Intrebarea mea este beneficiez de acest salar compensatoriu chiar daca nu se specifica nimic in CCM la nivel de unitate?
Multumesc.
Beneficiati de acesta prevedere.