avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate iuliutza22

Activitate iuliutza22

revin cu ceva noutati... bineinteles ca individul inca nu a plecat, desi spune ca va pleca in fiecare zi... spune intr-una ca a tot incercat sa se schimbe si sa nu mai bea si a crezut ca nu se va ajunge aici dar ca nu mai e cale de intoarcere si ca isi va face bagajele... dar asta inca nu s-a intamplat... soacra mea i-a zis ca are termen pana vineri sa plece... i-a mai zis ca poate sa isi ia din casa tot ce considera ca i se cuvine si ca este al lui, numai sa plece
intre timp aceasta a mers si la sectia 19 si a stat de vb cu agentul de proximitate... acesta i-a spus ca ar putea sa apeleze la instanta pentru evacuarea lui... sau... sfatul lui a fost urmatorul: daca nu vrea sa plece de buna voie soacra sa ii faca bagajul si sa ii arate usa... si daca vine apoi sa faca scandal sa cheme politia... agentul i-a mai zis ca oricand il poate chema la sectie sa stea de vb cu el dar nu are rost pana in momentul in care nu il da afara din casa... soacra mea i-a zis ca devine agresiv cand este baut, dar verbal, si agentul a zis ca nu are importanta, ea nu este obligata sa suporte si cel mai bine sa il dea afara si in cazul unui scandal sa ii cheme si acestia il pot ridica si duce la sectie...
credeti ca este ok sa procedeze asa? multumesc
si anume? explicati-mi in cateva cuvinte ca sa inteleg cat de cat
cu cealalta problema se poate face ceva?
credeam ca nu mai revin cu intrebari insa...
Soacra mea a tot incercat sa discute cu concubinul si sa ajunga la o intelegere... de fapt ea i-a propus ca acesta sa isi ia din acea casa ceea ce considera ca i se cuvine si sa plece... insa el vrea cu orice chip sa isi bata joc de noi..... zice ca el nu e prostul nostru si nu face el cum vrem noi... nici nu stim cum sa o mai dam cu el... intr-un final a zis ca o sa o dea in judecata si sa decida legea ce i se cuvine, apoi spune ca o sa plece si nu ii trbuie nimic de acolo dar ca o sa ne para rau si ca o sa se razbune pe noi (si nu e prima oara cand spune asta)... pe viitorul meu sot l-a amenintat ca il schilodeste, pe soacra mea ca o taie cu cutitul... si ca nu il intereseaza ca se duce la puscarie daca face asta, ca dupa 25 de ani iese el de acolo..... deci se pare ca intelegerea pe cale amiabila pica din discutie... acum intrebarea este: daca pana la urma va pleca de bunavoie sau pe orice alta cale putem obtine interdictie impotriva lui? pt ca il stim in stare de orice si sincer ne este teama ca ne-ar putea face rau... fizic. si daca se poate obtine un astfel de ordin, cum tb sa procedam?
si cea de-a 2-a intrebare: prin primele mesaje spuneam ca buletinul ii expira in acest an... dar din pacate expira in 2013... este adevarat ca ii poate retrage acordul de luare in spatiu printr-o declaratie notariala? Inca o data va multumesc si va doresc o zi buna!
cred ca acum nu mai am nelamuriri... va multumesc din suflet... si noi vrem sa se incheie pe cale amiabila... de fiecare data s-a incercat purtarea unei discutii cu acesta dar degeaba... intotdeauna i s-a spus cu vb buna, in speranta ca va intelege si se va indrepta dar degeaba... e genul de persoana care crede ca totul i se cuvine si ca femeia nu are voie sa sufle in fata barbatului... slava Domnului ca nu s-a ajuns si la violente fizice pana acum... oricum acum am inteles cum e cel mai bine sa procedam... insa vroiam sa stiu pentru orice eventualitate, in cazul unui eventual proces ori din partea lui ori din partea soacrei, in cazul in care nu se ajunge la un accord... desi noi asta ne dorim, pt ca vrem liniste...
in plus am aflat ca anul asta ii expira buletinul si banuiesc ca la schimbarea buletinului in lipsa prelungiri luarii in spatiu (daca m-am exprimat corect), atunci nu cred ca ar mai fi problema evacuarii ci pur si simplu ar tb sa isi gaseasca alt domiciliu....
Inca o data va multumesc enorm, informatiile imi sunt foarte utile. O zi buna!
multumesc frumos
as mai avea ceva nelamuriri.... am citit atatea cazuri incat in capul meu e o intreaga invalmaseala si nu imi dau seama care e cel mai corect raspuns...
in cazul in care concubinul intelege ca acea suma astronomica din pct meu de vedere, pe care o cere, nu i se cuvine... sa zicem ca vine si cere partajul bunurilor comune... care sunt aceste bunuri? cumva electrocasnicele, mobilierul? intreb pentru ca el zice ca tot ce e in acea casa e facut de el....
o sa incerc sa pun intrebarile pe rand ca sa se inteleaga si sa inteleg si eu bineinteles.
1. ex.: daca un tv este folosit de ambele parti, este considerat bun comun? (am citit si astfel de opinii, de aia intreb)
2. ca sa dovedeasca ca un bun este al lui, desi noi stim ca este cumparat de noi, tb sa aiba chitanta sau factura cu care s-a platit acel bun. este corect? (si aici opiniile sunt diferite, de aceea intreb a doua oara)
3. ar mai fi treaba cu renovarea apartamentului... am citit pe undeva asa: daca X a contribuit in proportie de 100% la renovarea imobilului, atunci la un posibil partaj, Y ar tb sa ii returneze suma cu care X a contribuit. Este corect? a doua oara mentionez ca in cazul nostru este singurul lucru cu care a participat in acea casa si in rest nu a participat la nici o alta utilitate, cheltuiala a casei
Si ar mai fi atatea de intrebat si de spus, dar pur si simplu nu mi le mai aduc aminte....
am inteles... banuiesc ca pana la urma asta va fi calea de urmat... procesul... inca o data multumesc
Multumesc frumos pentru raspunsuri.Din pacate da, este luat in spatiu... dar nu stiu cand ii expira buletinul, daca are vreo importanta
Buna ziua. Am si eu o mare problema si nu stiu care este calea cea mai buna de urmat. de un an de zile m-am mutat cu viitorul sot cu mama lui si concubinul acesteia. Problema este "concubinul" Acesta obisnuieste ocazional sa bea. In acele momente devine foarte agitat fapt pentru care incepe sa sparga (in general farfurii) si sa injure ca la usa cortului. Injuraturile insotite de jigniri ne sunt adresate mie, viitorului meu sot si soacrei mele. Acum noi, pe buna dreptate ne-am cam saturat sa-l induram. Eu cel putin am inceput sa am cosmaruri (la propriu) si in plus uneori imi este foarte frica sa intru in acea casa. Vreau sa mentionez ca el este inca, casatorit cu "prima sotie" insa despartit de aceasta de vreo 18 ani. Deci cu soacra mea nu are nici un act. Aceasta din urma a tot discutat cu el si i-a explicat ca nu mai putem suporta toate betiile si injuriile care ni le aduce si ca il roaga sa plece. Casa in care locuim este in totalitate a socrei mele, ea fiind dobandita inainte de inceperea relatiei celor doi. Aici as vrea sa mentionez ca relatia a inceput dupa ce sotul ei a decedat. La vremea aceea soacra mea avand doi copii (de 4 si respectiv 10 ani) a crezut ca, cu ajutorul acestui individ ii va fi mai usor sa creasca copii si bineinteles sa se descurce. Insa acesta nu a contribuit cu nimic la cresterea copiilor si la educatia acestora. Singurul lucru care l-a facut pe parcursul acestor ani a fost sa repare din cand in cand ceea ce se strica prin casa, a zugravit si cam atat iar in ultima perioada nu a facut decat sa ne jigneasca sa "ne puna la zid" si sa ne terorizeze. Acum, din cate am mai citit si am mai aflat si eu, legal el nu are nici un drept la acea casa desi el o sustine sus si tare, ca dupa 5 ani de concubinaj are dreptul la casa. Eu mai stiu ca are drepturi doar la bunurile dobandite la comun, sau ceva de genul asta, si pe care exista acte (chitante, facturi). Acum el pentru a pleca ne ridica urmatoarea conditie: sa ii dam suma de 10.000 lei. Probabil ca, daca am dispune de aceasta suma i-am da-o numai sa stim ca ne lasa sa traim linistiti, desi nu mi se pare logic sa facem acest lucru. Mai vreau sa mentionez ca el nu participa la nici o cheltuiala a casei (intretinere, lumina, hrana si alte utilitati). Acum as vrea sa va rog, sa ma invatati ce avem de facut. Cui ne putem adresa si ce tb facut pt rezolvarea acestei probleme. Deja am ajuns la disperare. Soacra mea deja a ajuns la psihiatru si ia cate un pumn de pastile ca sa nu ajunga Doamne fereste in mormant! In speranta ca m-am exprimat cat de cat corect si m-am facut inteleasa va multumesc anticipat! O zi buna!
Răspuns la discuția Reparatie terasa bloc
Multumesc foarte mult pt. raspunsuri!