avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate ramonasv84

Activitate ramonasv84

Răspuns la discuția furt benzina peco +neplata taxi
Am facut plangerea si atat. nu stiam ca trebuie sa cer dovada. Si am anexat si bonurile in original. copie nu avem. Plangerea a fost facuta noaptea trecuta , nu aveam unde sa xeroxam bonurile. Mai sunt inregistrarile de la benzinarie si plangerea lor. Ma gandesc ca poate respectivii tineri s-au inteles cu politistii ( cine stie....traim in Romania...) si de aceea nu spun nimic concret si tot isi schimba parerile. Spuneti-mi va rog in ce lege as putea sa gasesc ceea ce ma intereseaza. Este acest caz unul de furt sau inselaciune? In cazul in care politia nu ia masuri ce am putea face?
Răspuns la discuția furt benzina peco +neplata taxi
Ar trebui sa ma adaog si faptul ca cei de la benzinarie au apelat la firma lor de paza si protectie. probabil ca acest incident trebuie sa fie consemnat intr-un proces verbal pe la ei.cand a vazut ca nu vor sa plateasca, prietenul meu nu i-a lasat sa coboare si a anuntat politia.
Răspuns la discuția furt benzina peco +neplata taxi
Multumesc. Poate nu am dat eu toate datele. Sincer am deschis acest subiect pt ca raspunsul celor de la politie a fost dat dupa ce am depus noi si cei de la benzinarie plangerile. Politistii au incercat cumva sa nu demareze procedurile ( cred ), pt ca prima data au spus ca ii amendeaza si ne recuperam banii apoi dupa cum am spus l-au sunat dimineata pe prietenul meu si au spus ca nu ar trebui sa trimita hartiile mai departe ca este dosar penal, ca sa platim noi benzina si cursa ( taxiul este al unei firme , nu personal ) si respectivii indivizi sa ne dea banii mai incolo. Nu am inteles mare lucru de la politisti pt ca nu au dat explicatii. Daca am plati noi toate acestea ce garantie avem ca ne recuperam banii? Cum au spus ei practic ar trebui sa renuntam la plangere
Răspuns la discuția furt benzina peco +neplata taxi
Multumesc mult si va mai deranjez cu o singura intrebare. Plangerea impotriva lor este facuta. Tot impotriva lor au facut plangere si cei de la benzinarie. Eu nu intelegeam de ce politistii respectivi au spus ca nu au ce sa le faca desi stiu despre cei patru. Dupa cum au spus cei de la Politie nu a fost prima data cand au facut asa ceva. Mai este un sofer de taxi care a facut plangere impotriva lor nu de foarte mult timp ( dupa cum au spus politistii ). asta ar fi modul lor de operare. Bonul de benzina si cel aferent cursei a fost atasat de plangere. Ar mai trebui sa facem ceva?
Răspuns la discuția furt benzina peco +neplata taxi
A alimentat respectivul pt ca prietenul meu nu avea destula benzina si nici destui bani ca sa faca alimentarea.( fiind vorba de o suma destul de mare 500 ). L-a lasat sa alimenteze pt ca s-a dus sa ia un pachet de tigari. Am scris si in primul mesaj
Răspuns la discuția furt benzina peco +neplata taxi
Multumesc pt raspuns. Respectivul poate nu va recunoaste dar a fost filmat de camerele din benzinarie si este si plangerea impotriva lor facuta de prietenul meu. Pe mine ma interesa mai mult in baza carei legi s-au pronuntat cei de la politie cand au spus sa platim si apoi sa ne recuperam cumva banii. este vorba de o suma de 500 lei , deci e destul de mult. In plus din moment ce soferul ( prietenul meu ) a anuntat autoritatile si a facut si plangerea , de ce i-au spus ca ii pot face lui dosar doar pt ca a fost soferul? Nu el a pus benzina
Buna ziua. va rog sa-mi dati o sugestie pt urmatoarea situatie: In data de 23.07 prietenul meu ( sofer pe taxi ) a dus 4 tineri intr-o localitate din apropiere. Au oprit la un Peco , unul din tineri s-a dat jos din taxi si a pus benzina , timp in care prietenul meu a intrat in peco sa ia un pachet de tigari. Dupa ce s-a intors in masina , tanarul respectiv a spus ca se duce sa plateasca dar intrat in magazin a cumparat altceva. Dupa efectuarea cursei tinerii nu au mai platit contravaloarea. Prietenul meu a facut plangere la politie , a anuntat si personalul din peco. Impreuna cu un reprezentant al firmei au facut plangeri si au anexat la acestea bonul de benzina si bonul cursei. Mentionez ca tinerii erau beti iar pe camerele de filmat din benzinarie se vede clar cum respectivul tanar a pus benzina. Dimineata a sunat cineva de la politie iar cand a ajuns prietenul meu i-a spus sa plateasca el la benzinarie pt ca fiind sofer poate avea dosar penal. I-a spus ca o sa-si recupereze banii cumva pt ca le-a dat amenzi celor 4 in cauza. Am intereseaza daca e legal asa ceva dat fiind faptul ca prietenul meu a facut plangerea. Cei de la politie au spus ca nu au ce le face dar ca stiu de ei pt ca nu sunt la prima abatere de acest gen