avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Activitate miruna23

Activitate miruna23

M-ar interesa f. tare daca exista astfel de precedente .
Multumesc,
Miruna
Este cazul uni doctor care are cabinet particular si totul se leaga de nume .
De 19 sunt cunoscuta sub acest nume .

As dori sa stiu daca exista precedent in care sotia a pastrat numele sotului impotriva voientei sotului la divort?

Multumesc anticipat,

Miruna
Am identat actiune de divort si probabil ca divortul o sa se termine in septembrie dar urmeaza partea de partaj care am auzit ca poate dura si anii de zile .
Sotul a cerut la partaj bani cat toata valoarea casei . In cei 17 ani de casatorie el a platit apartamentul parintilor (apartament care a fost vindut lor ulterior ) . Bani in casa nu a adus nicioadata. 1/3 din casa a fost platita cu banii de la parintii mei (exista act notarial pentru acesti bani).
Fiind alcolic are dese access de furie si ma agreseaza psihic atat pe mine cat si fetele mele . Am inteles ca o actiune de partaj poate dura si 2-3 ani de zile . Pot sa fac ceva sa il fortez sa paraseasca casa sau se termine partajul mai repede ?
Metionez ca sunt dispusa sa ii platesc jumate din valoarea casei dar el vrea sa ramina cat mai mult ca sa ne agreseze psihic si sa scoata cat mai multi bani .
Avocatul pe care il am mi-a spus ca nu pot face nimic . Poate ar trebui sa schimb si avocatul ? O recomandare pentru un alt avocat m-ar ajuta .Mi se pare inuman sa nu se poata face nimic .
Ma bate gindul sa ma mut cu chirie dar inseamna alte cheltuili financiare care nu mi le pot permite in momentul de fata .

Multumesc anticiapt .
Miruna