Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Doresc sa imi pastrez numele dupa divort dar sotul nu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Doresc sa imi pastrez numele dupa divort dar sotul nu e deacord

As dori sa stiu daca exista precedent in care sotia a pastrat numele sotului impotriva voientei sotului la divort?

Multumesc anticipat,

Miruna
Trebuie sa convingeti instanta ca e neaparat nevoie sa ramaneti cu acest nume, altfel vi s-ar prejudicia imaginea...de ex in domeniu in care lucrati sunteti cunoscuta sub astfel...sunteti persoana publica...etc..este destul de dificil, dar nu imposibil
va puteti pastra numele sotului numai daca dansul e de acord.
Doar daca dovedeste necesitatea imperioasa a pastrarii numelui.
Spre exemplu, o actrita...daca isi schimba numele nu mai stie nimeni de ea...

avocat Claudiu Lascoschi
Exista: exemplul artistilor sau al altor persoane a caror activitate profesionala este dependenta de numele din casatorie.
Stiu sa se fi incercat pastrarea numelui si in interesul copilului minor (nu stiu daca a "tinut" motivul).
In fine, sunt necesare motive temeinice ca instanta sa incuviinteze pastrarea numelui impotriva sotului.
Art.40 al 1 si 2 c.fam.sunt clare:

al.1:

"La desfacerea castaoriei prin divort,sotii se pot invoi ca sotul care,potrivit art.27,a purtat in timpul casatoriei numele de familie al celuilalt sot,sa poarte acest nume si dupa desfacerea casatoriei"

al.2:

"Instanta judecatoreasca va lua act de aceasta invoiala prin hotararea de divort.Instnta,pentru motive temeinice,poate sa incuviinteze acest drept chiar in lipsa unei invoieli intre soti"

Acelasi text stipuleaza ca daca sotii nu s-au inteles,vor purta numele avute anterior casatoriei.