avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pastrare nume dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pastrare nume dupa divort

Buna ziua, am divortat acum o saptamana, eu am fost reclamanta, sotul nu s-a prezentat la nici o infatisare. A fost decizia lui. La sfarsit judecatoarea a intrebat daca doresc sa-mi pastrez numele sotului si am zis da deoarece am vorbit cu sotul in prealabil si a fost deacord sa-mi pastrez numele. Casatoria noastra a durat 4 ani. As vrea sa stiu daca judecatoarea va fi deacord sa-mi pastrez numele chiar daca el nu a fost prezent.
Nu am primit inca concluzia divortului...
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gargaritarita , utilizator 14:22, 27 Noiembrie 2010
instanta va tine cont de solicitarea dvs. mai ales ca sotul prin faptul ca nu s-a prezentat la proces nu s-a opus solicitarii dvs.
In mo normal da, iar cand va veni sentinta de divort acasa, daca nu s-a admis cererea dvs privind pastrarea numelui puteti face apel in 30 zile de la comunicare.
In mo normal da, iar cand va veni sentinta de divort acasa, daca nu s-a admis cererea dvs privind pastrarea numelui puteti face apel in 30 zile de la comunicare.


Dar si fostul sot beneficiaza de acelasi drept , iar in caz ca se opune pastrarii numelui dupa divort ,, poate ataca in 30 de zile hot. jud.
numai cu acordul sotului.
mami76 a scris:

Buna ziua, am divortat acum o saptamana, eu am fost reclamanta, sotul nu s-a prezentat la nici o infatisare. A fost decizia lui. La sfarsit judecatoarea a intrebat daca doresc sa-mi pastrez numele sotului si am zis da deoarece am vorbit cu sotul in prealabil si a fost deacord sa-mi pastrez numele. Casatoria noastra a durat 4 ani. As vrea sa stiu daca judecatoarea va fi deacord sa-mi pastrez numele chiar daca el nu a fost prezent.
Nu am primit inca concluzia divortului...
Multumesc!


In situatia in care sotul nu a fost prezent nu vad cum judecatoarea sa va permita pastrarea numeului doar pentru faptul ca ''ati vorbit cu sotul in prealabil si a fost de acord''. Ar trebui sa existe o intampinare la dosar prin care sotul sa isi exprime acordul ca dv sa pastrati numele.

Alte discuții în legătură

Divort-cu pastrarea numelui de catre sotie. Borza Borza Sotia a introdus actiunea de divort cu solicitarea de desfacere a casatoriei, cu revenirea la numele avut inainte de casatorie. Ulterior dupa ce s-a introdus ... (vezi toată discuția)
Pastrarea numelui sotului dupa divort mariana serban mariana serban Dca divortez am dreptul sa pastrez numele de fam al sotului,deoarece va trbui sa preschimb f multe acte....si asta cere timp.Multumesc (vezi toată discuția)
Doresc sa imi pastrez numele dupa divort dar sotul nu e deacord miruna23 miruna23 As dori sa stiu daca exista precedent in care sotia a pastrat numele sotului impotriva voientei sotului la divort? Multumesc anticipat, Miruna (vezi toată discuția)