Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pastrare nume dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pastrare nume dupa divort

Buna ziua, am divortat acum o saptamana, eu am fost reclamanta, sotul nu s-a prezentat la nici o infatisare. A fost decizia lui. La sfarsit judecatoarea a intrebat daca doresc sa-mi pastrez numele sotului si am zis da deoarece am vorbit cu sotul in prealabil si a fost deacord sa-mi pastrez numele. Casatoria noastra a durat 4 ani. As vrea sa stiu daca judecatoarea va fi deacord sa-mi pastrez numele chiar daca el nu a fost prezent.
Nu am primit inca concluzia divortului...
Multumesc!
instanta va tine cont de solicitarea dvs. mai ales ca sotul prin faptul ca nu s-a prezentat la proces nu s-a opus solicitarii dvs.
In mo normal da, iar cand va veni sentinta de divort acasa, daca nu s-a admis cererea dvs privind pastrarea numelui puteti face apel in 30 zile de la comunicare.

Dar si fostul sot beneficiaza de acelasi drept , iar in caz ca se opune pastrarii numelui dupa divort ,, poate ataca in 30 de zile hot. jud.
numai cu acordul sotului.
mami76 a scris:

Buna ziua, am divortat acum o saptamana, eu am fost reclamanta, sotul nu s-a prezentat la nici o infatisare. A fost decizia lui. La sfarsit judecatoarea a intrebat daca doresc sa-mi pastrez numele sotului si am zis da deoarece am vorbit cu sotul in prealabil si a fost deacord sa-mi pastrez numele. Casatoria noastra a durat 4 ani. As vrea sa stiu daca judecatoarea va fi deacord sa-mi pastrez numele chiar daca el nu a fost prezent.
Nu am primit inca concluzia divortului...
Multumesc!

In situatia in care sotul nu a fost prezent nu vad cum judecatoarea sa va permita pastrarea numeului doar pentru faptul ca ''ati vorbit cu sotul in prealabil si a fost de acord''. Ar trebui sa existe o intampinare la dosar prin care sotul sa isi exprime acordul ca dv sa pastrati numele.