avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate freeusernet

Activitate freeusernet

multumesc mult pentru raspuns , o sa merg la notarul respectiv sa vedem daca anuleaza procura .
multumesc mult !!!
Buna ziua , am o problema legata de o masina inmatriculata in bulgaria , sper ca cineva sa ma lamureasca pt ca cei de la politie nu cred ca o pot face !!!
Mi-am cumparat personal o masina din Bulgaria si in momentul incheierii actelor mi-au fost facute de catre notarul de acolo contract de vanzare cumparare pe numele meu si la cererea mea mi-au facut si procura pt ca nu puteam arata politiei romane contractul de vanzare-cumparare pt ca m-ar fi obligat sa o inmatriculez , stiti cum este . Dupa un an m-am hotarat sa vand masina unui prieten si am mers la notar in Romania , dupa ce am tradus procura din bulgara pt a-i face respectivului prieten procura pe masina . Ne-am inteles la pret , banii urma sa ii primesc in 2 luni , i-am facut procura dar apoi a aparut problema : refuza sa imi dea banii!!!. Contractul de vanzare cumparare si procura pe numele meu facute in bulgaria sunt la mine , el are doar procura dintre mine si el cu toate drepturile si pe termen nelimitat , doar atat (bineinteles ca are si cartea si talonul masinii sa poata circula ) .Teoretic proprietarul masinii sunt eu pt ca contract de vanzare cumparare , el cred ca este doar utilizator al masinii. Cum as putea anula respectiva procura si cum mi-as putea lua masina inapoi in conditiile date ????
Astept cu nerabdare raspuns !!!
Multumesc !!!