avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1926 soluții astăzi
Forum Activitate cbulance

Activitate cbulance

Buna ziua,

Am fost acrosat intr-un sens giratoriu de o masina/duba cu numere de CD. Eu eram pe banda II, lipit de sensul giratoriu, iar individul a venit din dreapta, mi-a taiat fata si a intrat de pe banda I pe banda II si m-a impins in cercul sensului. A oprit, mi-a luat nr, dar n-a vrut sa mearga la Politie, sau sa-mi dea numele, nr de telefon sau sa facem constatare amiabila. S-a urcat la volan si a plecat. Nu era diplomat sau ceva, parea un simplu sofer de duba.

Am fost la Politie in aceeasi zi, am dat declaratie, le-am zis nr de CD. Ei mi-au dat autorizatie de reparatie, insa a trecut mai mult de o saptamana si individul inca nu s-a prezentat.

Am sunat de mai multe ori la Politie si mi-au spus ca inca nu a venit, desi i-au trimis citatie si sa astept 20 de zile sa expire si citatia. Intre timp, nu am voie sa-mi repar masina deoarece cica Politia are nevoie sa reconstituie dinamica accidentului.

Nu mi-e clar insa ce se intampla daca expira si citatia asta si ala tot nu se prezinta? Eu am Casco, dar vreau sa fac masina pe RCA-ul lui ala, ca nu a fost vina mea. In plus, daca fac pe Casco, trebuie sa platesc fransiza de 100 euro, iar la anul o sa fie Casco mai scump.

Cum ma sfatuiti sa procedez?

Multumesc,
Catalin