avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1287 soluții astăzi
Forum Activitate amalialaura

Activitate amalialaura

Răspuns la discuția recurs dupa evacuare
el a facut recurs spunand ca nu are unde sa locuiasca
dar cum sa revina in imobil daca eu nu am primit nimic si el a stat 25 de ani
sunt foarte multi ani de cand ne judecam si as vrea sa stiu ce as putea sa fac ca sa se rezolve situatia asta odata
Răspuns la discuția recurs dupa evacuare
sotul meu vrea inapoi sa stea in casa. in anul 2002 casa era evaluata la 12.000 lei iar sotul meu imi datora 6000. eu nu am primit nimic iar anul acesta s-a hotarat sa se faca evacuarea lui. casa a fost scoasa la licitatie pt ca sotul meu sa imi plateasca partea cuvenita. in final el a ramas cu suma datorata de mine (pt renovarile efectuate de el) apoi a fost evacuat.
acum el a intentat un alt partaj
mai este valabil?
buna ziua
ma numesc amalia si acum 25 de ani eu si sotul meu am divortat.
in perioada casniciei am construit o casa, iar in urma divortului sotul meu a ramas in casa, iar eu am plecat de acolo cu cei trei copii ai nostri
timp de 25 de ani am fost in partaj, iar in luna iulie s-a facut evacuarea sotului mei.
pe perioada procesului, lui i s-a dat dreptul de a-mi achita partea cuvenita(1/2 din valoarea imobilului) insa nu am primit nimic, astfel s-a procedat la evacuare. eu i-am achitat valoarea stabilita de lege pt renovarile efectuate de el apoi s-a facut evacuarea din casa a sotului, revenindu-mi casa mie. tin sa mentionez ca aceasta casa este amplasata pe terenul bunicii sotului meu.
acum am primit o citatie precum ca sotul meu a facut recurs la aceasta evacuare.
va rog sa imi spuneti daca este valabil acest recurs si daca este posibil ca sa ii revina dreptul de a locui din nou in imobil? cum as putea sa finalizez o data pt totdeauna acest partaj?
Răspuns la discuția titlu de proprietate
Buna ziua,
Litigiul a fost intre mine si sotul meu. Acum 21 de ani am divortat iar proprietatea a fost in partaj. Inainte de a ne casatorii pe acel teren se afla proprietatea bunicilor sotului meu. Apoi acea proprietate a fost demolata si am construit impreuna o noua proprietate. Pe vremea aceea terenul apartinea statului. De aceea nu inteleg in prezent daca apartine sotului-ca si mostenitor sau a ramas a statului
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca as putea sa obtin titlu de proprietate asupra unui teren intravilan care apartine statului. in urma cu 25 de ani pe acel teren se afla proprietatea bunicilor sotului meu. In anul 1984 eu si sotul meu am construit o noua proprietate, apoi am divortat si aceasta proprietate a fost in litigiu timp de 21 de ani. In urma partajului eu am devenit proprietara asupra cladirilor, iar intrebarea mea este daca as putea sa obtin titlu de proprietate asupra terenului, pt ca nici nu mai inteleg cui apartine terenul in prezent.