avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Activitate Mariana Ghimfus

Activitate Mariana Ghimfus

David, multumesc pt. raspuns.

Totusi pot opta pt alta casa de sanatate? nu cred ca am vazut un rasp. in acest sens.
Am vb cu medicul si mi-a zis sa ma duc la Casa Transportatorilor.
Deci se poate sa optez pt alta casa?
Daca sunt pfa din apr.2009, platesc din urma? Nu am angajati.
pana acum nu am platit nimic decat cele de la contr. de munca incheiat cu alta firma.
Intreb daca am optiunea (eu parca asa am vazut in legea 95/2006) sa fac contract de sanatate, sau sa platesc contrib. de sanatate la alta casa de sanatatea? Adica nu vreau sa le dau celor de la sect.3, 5,5% ca le da firma unde am contr. de munca.
As dori sa le dau celor de la Casa Transportatorilor, deorece acolo am medicul de familie.
SE POATE?
Am si eu urmatoarea situatie!
Sunt angajat cu contr. de munca 8 h.
Am un PFA inreg la Reg Com. pt. activitatea de administrare imobile.
Am un PFI inreg la Finante Sect,3 pt. activitatea de contab.autorizat.

La contr. de munca se platesc toate contributiile.
Ce fac cu urmatoarele? Platesc pt PFI si PFA toate cele 16,5%?
Voi primi la spital trei paturi daca ma internez?
Intreb daca am optiunea (eu parca asa am vazut in legea 95/2006) sa fac contract de sanatate, sau sa platesc contrib. de sanatate la alta casa de sanatatea? Adica nu vreau sa le dau celor de la sect.3, 5,5% ca le da firma unde am contr. de munca.
As dori sa le dau celor de la Casa Transportatorilor, deorece acolo am medicul de familie.
SE POATE?
Pentru somaj si pensii intocmesc cate 2 decl. (PFA SI PFI) sau le cumulez?
MULTUMESC
Răspuns la discuția AVALIST
Deci sa trag de ratele de leasing sa le platesc pana la a 30-a rata si apoi?
nu am de unde sa mai platesc (3,000 euro lunar- este o autobasculanta),
intreb. pot folosi biletele vechi cele 4 initiale?
Răspuns la discuția AVALIST
Adica , in febr.2013, leasingul nu poate face nimic cu BO? Dar atunci deja ar trebui incheiat leasingul (sept,2012)
Am inteles bine cu cei 3 ani?
In contr. scrie ca la a 30-a rata, ar trebui sa le mai dau 4 BO.
4 le-am dat la incheierea contractului.
Inca nu am ajuns la cea de-a 30-a rata, dar urmeaza in curand. Ce sa fac atunci? Sa nu le mai dau?
Avalistul initial-eu, eram admin.si asociat. Acum nu mai sunt admin.
Daca schimbam avalistul , acesta nu ar trebui sa fie protejat de noile norme BNR?
Initial nu am fost intrebata de nici un venit.
Răspuns la discuția AVALIST
Multumesc mult pentru raspunsurile incurajatoare.
Contr. a fost incheiat in sept-oct.2007.
In ian 2010, am un act aditional prin care prelungim contr. cu 6 luni
In perioada dec.09-mai 2010 platindu-se doar dobanda , fara rata de capital.
Mai astept pana in sept si vad ce se intampla?
Sau ma incurca actul aditional?

Multumesc si toate cele bune!
Răspuns la discuția AVALIST
Va rog un raspuns!

Sumele sunt mari si sunt destul de speriata.
Multumesc!
Discuție AVALIST
Buna seara!
AVALIST
Am incheiat in contr.leasing in 2007. Societatea are 3 asociati si administratori toti trei. Eu am semnat ca avalist in acest contract. Ei mi-au ceru BO semnate si avalizate de mine si in calitate de administr. si in calitate de avalist. Stiu ca aceste BO trebuiau schimbate pana anul trecut pt ca erau intr-un format vechi. Soc. de leasing, fiind buni platnici pana acum nu mi-a cerut sa schimb aceste bilete. Credeti ca le mai pot folosi? Eu intre timp mi-am dat demisia din functia de administr. si am inregistrt-o si la Reg.Com, fiind acceptata si publicata(am certificat de mentiuni)Acum sunt probleme financiare in societate si este posibil sa nu mai platim ratele. Credeti ca se vor indrepta impotriva mea ca avalist? repet nu mai sunt administrator-fara semnatura in banca,semnatura care apare din partea firmei si BO, iar biletele sunt tip vechi.
Multumesc anticipat.
Astept un raspuns de la un avocat/jurist/consultant leasing