avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate marius.anton

Activitate marius.anton

am luat autorizatie de constructie ca " locuinta cuplata p +e", dar nu avem inca receptia. nu exista rost intre case. am inteles ca trebuie neaparat sa iau...receptia in care sa scrie : locuinta cuplata (c1 + c2), pentru a putea sa le intabulez ca o constructie cu doua corpuri (c1 + c2), si ulterior sa pot dezmembra in c1 + teren si c2+teren cu aceeasi autorizatie si acelasi p.v de receptie. aici nu sunt convins si acaut sa ma lamuresc. multumesc.
in mod normal da, am inteles ca trebuie sa intab constructia, dar daca nu o intabulez cum trebuie am inteles ca nu o sa pot dezmembra teren exlusiv + C1 si teren exclusiv +c2...AICI NU AM INTELES. nu vreau terenul jumate jumate in indiviziune. vreau sa pot dezm constr in 2 constructii distincte separate fara nici o legatura una cu alta dupa dezmembrare.
intrebare 2:..dupa ce fac intab. constr. ma duc la notar sa fac partajul sau ma duc sa fac dezmembrarea casei. in ce ordine??. . eu am tel. 0723.31.11.87. daca ma puteti lamuri, pot suna eu in orice retea. multumesc.
Am un teren 500 mp in ilfov( jumate jumate cu fratele meu). am construit si o casa tip duplex pe care am luat autorizatie de constructie ca " locuinta cuplata p +e", dar nu avem inca receptia. vreau sa dezmembrez teren 250 mp + constructie c1 si teren 250 + constructie c2, . mentionez ca eu vreau dupa ce o sa am casa si terenul meu intabulate sa dezmembrez partea mea c1 + 250 mp in doua apartamente ( parte + etaj), pentru a vinde parterul.dar nu stiu cum sa procedez ??? Va multumesc..