avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1923 soluții astăzi
Forum Activitate ramona_anca

Activitate ramona_anca

Răspuns la discuția nelamuriri dezbatere mostenire
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor. Intrebarile mele au survenit si pentru ca, de curand, am intentionat, ca pentru apartamentul respectiv, in care acum locuieste tatal meu, sa fac un contract de inchiriere. La adm financiara a sect 3 mi s-a cerut acordul tuturor mostenitorilor. Nefiind succesiunea facuta, se poate inregistra contractul de inchiriere in baza declaratiilor pe propria raspundere a mostenitorilor.
Buna ziua,

Imi exprim anumite nelamuriri intrucat sunt interesata de introducerea unei cereri de dezbatere a mostenirii de pe urma mamei mele. Problema este urmatoarea: parintii mei au divortat iar in urma partajului apartamentul realizat in timpul casniciei lor a revenit mamei (50%) si tatalui (50%). Tot din aceasta casatorie a rezultat un singur mostenitor (adica eu) ce am fost incredintata mamei. Mama s-a recasatorit iar in urma celei de-a doua casatorii a rezultat un alt mostenitor:sora mea. Acum 8 ani pe cand atat eu cat si sora mea eram minore, mama a decedat (fiind inca casatorita cu cel de-al doilea sot).
Eu sunt interesata de inceperea dezbaterii de mostenire pentru apartamentul realizat impreuna cu tatal meu (adica in prima casatorie). As vrea sa stiu daca, atata timp cat sora mea(rezultata din a doua casatorie) este inca minora (13 ani), tatal ei si chiar si ea au vreau drept asupra acelui apartament. Trebuiesc si ei anuntati de inceperea actiunii de dezbatere?

Va multumesc anticipat