avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate oana0404

Activitate oana0404

salutare!
in luna iunie a.c. am contractat si eu internetul mobil de la vodafone...din pacate netul nu functioneaza la parametri satisfacatori, motiv pt care am solicitat rezilierea contractului. Am facut solicitare de reziliere si mi-au dat urmatorul raspuns: " .... va informam ca Vodafone Romania S.A. a respectat legea in vigoare pana la data de 23 iulie 2010, aplicand taxa unica de reziliere inainte de termen. Incepand din 23.07.2010, odata cu intrarea in vigoare a legii 161/2010 si in conformitate cu aceasta, Vodafone a inceput aplicarea taxei de justa despagubire, care consta in taxa curenta de reziliere impartita la numarul de luni ramase pana la expirarea perioadei contractuale.
Va informam ca taxa care se aplica in situatia rezilierii inainte de termen se calculeaza dupa urmatorul model: -taxa curenta de reziliere impartita la perioada pentru care s-a incheiat contractul inmultit cu numarul de luni ramase pana la expirarea contractului.
De exemplu: la o taxa de reziliere de 150 Euro pentru o perioada contractuala de 24 luni, ramanand 22 luni (in cazul abonamentului dumneavoastra) pana la expirarea perioadei contractuale taxa de justa despagubire este: 150:24x22 = 137.5 Euro. "

cum as putea proceda in acest caz? Mi se pare exagerata "taxa de justa despagubire"

multumesc!