avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate aliodor4750

Activitate aliodor4750

Cred ca acest lucru va deveni un obicei in viitorul apropiat, tinand cont de nou-creata USL...De aceea, as dori sa intreb daca viceprimarul poate fi schimbat in lipsa, internat fiind, sau in concediu medical, si daca nu, cat poate ,,fenta'' aceasta situatie.Multumesc.
Multumesc pentru raspunsuri, dar situatia e putin alambicata.Consilierul local este de un an personal contractual, la ,, gospodarire comunala'', venit prin transfer(sau dispozitie a primarului?!) de la o structura a primariei(un centru social), unde era fochist.El si primarul spun ca nu este incompatibil cu functia de sef SVSU(plecat din iunie in CFP), intrucat primarul doar i-a delegat atributiile, nu si salarizarea de sef SVSU.Acuma, ce ma sfatuiti sa fac in calitate de consilier local(de opozitie, bineinteles)?Eu cred ca acest consilier este de mai mult timp incompatibil si v-as mai intreba, cine ar fi vinovat si ce sanctiuni ar putea primi, pentru ca nu mi se pare corect sa fie incalcata legea atat de grosolan din motive politice. Va multumesc anticipat.
seful SVSU dintr-o comuna pleaca un an in concediu fara plata. Primarul poate atribui unui consilier local acest post? Sunt consilier local si cred ca este vorba de un abuz. Ce ma sfatuiti sa fac?