avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate nzamfir

Activitate nzamfir

Buna ziua,

Va scriu cu scopul de a ma ajuta intr-o problema delicata, pe care am incercat sa o rezolv pe cale amiabila, insa nu s-a putut.
In urma cu 6 luni am cumparat un apartament la parterul unui bloc, cumparand in acelasi timp si curtea aferenta apartamentului cu 2 contracte de vanzare-cumparare diferite (unul pentru apartament, altul pentru curte). Separatia intre curtea mea si domeniul vecinului, este un perete din propria casa a vecinului, perete care are un geam, respectiv cel de la bucatarie care da direct in curtea mea, la o distanta de 1,5m de sol. Aerisirea din bucatarie o face fara nicio problema la mine in curte, de la dumnealui din casa poate oricand veni cineva la mine in curte pe acel geam fara nici cel mai mic efort. Am un discomfort total cu acel geam, in primul rand din punct de vedere al sigurantei, in al doilea rand din punct de vedere al galagiei atunci cand el este larg deschis si in al treilea rand-toata aerisirea din bucatarie se face in curtea mea care nu are mai mult de 50m2. Am incercat sa invoc art 611-612 din codul civil, rugandu-i sa-si puna un geam mat care nu se poate deschide larg spre curte, insa nu am obtinut decat sfidare.
Mentionez ca proprietarul care a construit blocul in care eu locuiesc si de la care am cumparat si curtea aferenta apartamentului, are toate autorizatiile de constructie legale necesare pe care le-am studiat cu avocatul meu in momentul in care am cumparat.
In ce masura sunt indreptatita sa le cer sa-si inchida geamul, atat timp cat este geamul de la bucataria lor?
In ce masura sunt indreptatita sa construiesc un alt zid in fata geamului lor (pentru a impiedica vederea spre curtea mea si propagarea mirosurilor), zid care ar fi situat intru totul pe proprietatea mea?

Va multumesc anticipat,
LB