avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Activitate manu151

Activitate manu151

Buna ziua,
care este ultima reglementare valabila pentru suspendarea functionarilor publici? care este perioada maxima?

multumesc
Avand in vedere ca proiectele POSDRU impun existenta unul jurist, expect contabil si auditor- oameni cu inalte studii de altfel, nu cred ca cei "aerieni" se afla la OI--mai ales ca se aplica aceeasi legislatie pentru angajare.
exista restrictii pe perioada concediului fara plata? se poate angaja persoana aflata in concediu fara plata in alta parte?
multumesc
Răspuns la discuția suspendare functionari publici
multumesc
Răspuns la discuția suspendare functionari publici
de unde rezulta ca art 95 alin 2(l 188/1999) a revenit la forma anterioara oug 105.
multumesc
Răspuns la discuția suspendare functionari publici
legal dpdv al interperetarii articolului---cei de la anfp spun ca acest art este abrogat---eu nu inteleg de unde deduc ei acest lucru?

multumesc inca o data ---ma agit atat pt ca maine merg in audienta la anfp si vreau s afiu pregatita
Răspuns la discuția suspendare functionari publici
multumesc-
-intrebam de asemenea--care ar fi logica de a interpreta in defavoarea mea cererea de suspendare(bazata pe ART. 95 (2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani. )

multumesc anticipat
Răspuns la discuția suspendare functionari publici
multumesc , eu am depus aceasta cerere de suspendare redactata in baza acestui articol ---am sunat la anfp---ei zic ca nu---dar doar zic dupa dupa cum am spus---intrebarea mea este - pe ce se bazeaza? cum interpreteaza legea? urmeaza sa merg in audienta acolo si vreau sa fiu pregatita cumva sa intuiec ce spun ei?

multumesc pt sfaturi
Răspuns la discuția suspendare functionari publici
CIudat, eu am alta varianta de pe Legis, fara limitarea de 3 ani si activitati remunerate

ART. 95
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani.
-----------
Alin. (2) al art. 95 a revenit la forma anterioara ORDONANTEI DE URGENTA nr. 105 din 6 octombrie 2009, publicate in MONITORUL OFICIAL nr. 668 din 6 octombrie 2009 prin abrogarea pct. 20 al art. I din acest act normativ de catre art. V din LEGEA nr. 140 din 7 iulie 2010, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 471 din 8 iulie 2010.
Alin. (2^1) al art. 95 a fost eliminat prin abrogarea pct. 21 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 105 din 6 octombrie 2009, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 668 din 6 octombrie 2009 de catre art. V din LEGEA nr. 140 din 7 iulie 2010, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 471 din 8 iulie 2010.


- un raspuns concret - ramane valabil art 95 alin 2???????
multumesc
Răspuns la discuția suspendare functionari publici
Buna ziua,

va rog sa aveti in vedere ultima varianta a Legii 188/1999 precum si Legea 140/2010 si Ordonanta de urgenta 105/2009.
Ce interpretare aveti?--tendinta este ca nu mai e valabila, adica cei de la personal din instit . unde lucrez zic ca nu- doar zic- pe cale bucala caci in scris e mai dificil.

- dupa umila mea interpretare- nu gasesc nicaieri ca nu ar fi sau ca art. ar fi abrogat.

astept raspuns

multumesc