Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... suspendare functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

suspendare functionari publici

Buna ziua,

intrebare --suspendarea la functionarii publici pentru motiv personal legitim mai este valabila ?
multumesc anticipat
Ca principiu exista , dar ar trebui sa specificati mai clar .
manu151 a scris:

Buna ziua,

intrebare --suspendarea la functionarii publici pentru motiv personal legitim mai este valabila ?
multumesc anticipat

Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 6 luni, fara ca perioadele cumulate de suspendare sa depaseasca 3 ani in cariera functionarului public in cadrul aceleiasi autoritati sau institutii publice. Conducatorul autoritatii sau institutiei publice nu poate aproba cererea de suspendare a raportului de serviciu al functionarului public daca interesul personal legitim este justificat prin desfasurarea de activitati remunerate pe perioada suspendarii raporturilor de serviciu.. - art.95 alin.2 din Legea nr.188/1999.
CIudat, eu am alta varianta de pe Legis, fara limitarea de 3 ani si activitati remunerate:hm:

ART. 95
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani.
Alin. (2) al art. 95 a revenit la forma anterioara ORDONANTEI DE URGENTA nr. 105 din 6 octombrie 2009, publicate in MONITORUL OFICIAL nr. 668 din 6 octombrie 2009 prin abrogarea pct. 20 al art. I din acest act normativ de catre art. V din LEGEA nr. 140 din 7 iulie 2010, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 471 din 8 iulie 2010.
Alin. (2^1) al art. 95 a fost eliminat prin abrogarea pct. 21 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 105 din 6 octombrie 2009, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 668 din 6 octombrie 2009 de catre art. V din LEGEA nr. 140 din 7 iulie 2010, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 471 din 8 iulie 2010.
Nu este ciudat .. nu aveam actualizat programul legislativ ... asa este cum ati postat dvs .. scuze :coffee:
Buna ziua,

va rog sa aveti in vedere ultima varianta a Legii 188/1999 precum si Legea 140/2010 si Ordonanta de urgenta 105/2009.
Ce interpretare aveti?--tendinta este ca nu mai e valabila, adica cei de la personal din instit . unde lucrez zic ca nu- doar zic- pe cale bucala caci in scris e mai dificil.

- dupa umila mea interpretare- nu gasesc nicaieri ca nu ar fi sau ca art. ar fi abrogat.

astept raspuns

multumesc