avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... suspendare functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

suspendare functionari publici

Buna ziua,

intrebare --suspendarea la functionarii publici pentru motiv personal legitim mai este valabila ?
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: manu151 , utilizator 18:44, 21 August 2010
Ca principiu exista , dar ar trebui sa specificati mai clar .
manu151 a scris:

Buna ziua,

intrebare --suspendarea la functionarii publici pentru motiv personal legitim mai este valabila ?
multumesc anticipat


Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 6 luni, fara ca perioadele cumulate de suspendare sa depaseasca 3 ani in cariera functionarului public in cadrul aceleiasi autoritati sau institutii publice. Conducatorul autoritatii sau institutiei publice nu poate aproba cererea de suspendare a raportului de serviciu al functionarului public daca interesul personal legitim este justificat prin desfasurarea de activitati remunerate pe perioada suspendarii raporturilor de serviciu.. - art.95 alin.2 din Legea nr.188/1999.
CIudat, eu am alta varianta de pe Legis, fara limitarea de 3 ani si activitati remunerate:hm:

ART. 95
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani.
-----------
Alin. (2) al art. 95 a revenit la forma anterioara ORDONANTEI DE URGENTA nr. 105 din 6 octombrie 2009, publicate in MONITORUL OFICIAL nr. 668 din 6 octombrie 2009 prin abrogarea pct. 20 al art. I din acest act normativ de catre art. V din LEGEA nr. 140 din 7 iulie 2010, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 471 din 8 iulie 2010.
Alin. (2^1) al art. 95 a fost eliminat prin abrogarea pct. 21 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 105 din 6 octombrie 2009, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 668 din 6 octombrie 2009 de catre art. V din LEGEA nr. 140 din 7 iulie 2010, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 471 din 8 iulie 2010.
Nu este ciudat .. nu aveam actualizat programul legislativ ... asa este cum ati postat dvs .. scuze :coffee:
Buna ziua,

va rog sa aveti in vedere ultima varianta a Legii 188/1999 precum si Legea 140/2010 si Ordonanta de urgenta 105/2009.
Ce interpretare aveti?--tendinta este ca nu mai e valabila, adica cei de la personal din instit . unde lucrez zic ca nu- doar zic- pe cale bucala caci in scris e mai dificil.

- dupa umila mea interpretare- nu gasesc nicaieri ca nu ar fi sau ca art. ar fi abrogat.

astept raspuns

multumesc

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata functionar public tatianaardeleanu tatianaardeleanu Un salariat functionar public (primarie),in ce conditii poate solicita concediu fara plata? Care este articolul din lege care reglementeaza acest lucru? (vezi toată discuția)
Conditii de suspendare (intrerupere) a raportului de serviciu geo112006 geo112006 Sunt functionar public ,si stiu ca se poate cere ca raportul de serviciu sa se suspende la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes ... (vezi toată discuția)
Suspendarea la cerere a raportului de serviciu al functionarului public ciancu ciancu Aş dori să mă lămuriţi asupra următorului aspect: În temeiul art.95 alin.(2) al Legii 188/1999 privind statutul funcţionarilor publici raportul de ... (vezi toată discuția)