Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata functionar public
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata functionar public

Un salariat functionar public (primarie),in ce conditii poate solicita concediu fara plata? Care este articolul din lege care reglementeaza acest lucru?
art.95 din Legea nr.188/1999:
.....
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani.
art.95, alin.2 din Legea 188/1999 este abrogat!

Se poate merge pe art.54 din Legea nr.53/2003 - Codul muncii coroborat cu art.117 din Legea 188/1999, privind Statutul functionarilor publici
Art.95 alin.2 din legea nr.188/199 nu este abrogat .
Care este textul de lege care l-a abrogat?
ART. 95
(2) Abrogat.***)
Alin. (2) al art. 95 a fost modificat de pct. 20 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 105 din 6 octombrie 2009, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 668 din 6 octombrie 2009. Pct. 20 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 105 din 6 octombrie 2009, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 668 din 6 octombrie 2009 a fost abrogat de art. V din LEGEA nr. 140 din 7 iulie 2010, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 471 din 8 iulie 2010.
Din pacate OUG nr.105/2009 a fost respinsa, iar articolul este in vigoare.

[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic