avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Suspendarea la cerere a raportului de serviciu al ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Suspendarea la cerere a raportului de serviciu al functionarului public

Aş dori să mă lămuriţi asupra următorului aspect:
În temeiul art.95 alin.(2) al Legii 188/1999 privind statutul funcţionarilor publici raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivată a funcţionarului public, pentru un interese legitim personal pe o perioadă cu prinsă între o lună şi 3 ani.
Am înţeles curând că acest articol este abrogat prin Legea 140/2010 însă în programul Lex nu-mi arată această modificare, prezentându-mi încontinuare ca valabil aste articol. Nici în cuprinsul legii nu am gasit această modificare. Dintr-o discuţie cu cineva de la ANFP mi s-a confirmat abrogarea si mi s-a spus că această modificare nu apare in Lex. V-aş ruga să aveţi amabilitatea să mă lămuriţi asupra acestei probleme şi să-mi comunicaţi dacă într-adevăr există această abrogare de articol şi prin ce act normativ este făcută.Aştept răspunsul dumneavoastră.

Cu deosebita stimă...........
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:32, 27 Februarie 2012
Alin. (2) al art. 95 a fost modificat de pct. 20 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr. 105 din 6 octombrie 2009, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 668 din 6 octombrie 2009. Pct. 20 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr. 105 din 6 octombrie 2009, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 668 din 6 octombrie 2009 a fost abrogat de art. V din LEGEA nr. 140 din 7 iulie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 471 din 8 iulie 2010.
Buna ziua,
si eu sunt functionar public si vreau sa plec din tara pe termen de un an sau un an jumatate prin concediu fara plata sau suspendare . Care ar putea sa fie mai bun pentru mine? Ar putea sa-mi acorde legal ?
pe codul muncii, suspendarea din motive personale
Pentru cristinacriv...
Suspendarea raportului de serviciu a functionarilor publici este reglementata de Legea 188/1999, republicat , privind Statutul functionarilor publici nu in Codul Muncii
Ultima modificare: Vineri, 24 Februarie 2012
gordius, utilizator
@ crsteo02

Art.95 (2) din Legea nr.188/1999 : Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivată a funcţionarului public, pentru un interes personal legitim, în alte cazuri decât cele prevăzute la alin. (1) şi la art. 94 alin. (1), pe o perioadă cuprinsă între o lună şi 3 ani.

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata functionar public tatianaardeleanu tatianaardeleanu Un salariat functionar public (primarie),in ce conditii poate solicita concediu fara plata? Care este articolul din lege care reglementeaza acest lucru? (vezi toată discuția)
Cerere de suspendare a unui functionar public Sweets Sweets Speta este urmatoarea: Un functionar public a solicitat suspendarea raportului de serviciu in conformitate cu art. 95, alin (1), lit. c din Legea nr. 188/1999 ... (vezi toată discuția)
Suspendarea raporturilor de serviciu conform art. 95, alin. (2) din legea nr. 188/1999 marin53 marin53 Dupa ce raporturile de serviciu au fost suspendate de drept, urmare a unui concediu medical, se poate solicita, in continuare, suspendarea pentru un interes ... (vezi toată discuția)