avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate ANDRAX

Activitate ANDRAX

Va multumesc pentru raspunsul primit. Cu scuzele de rigoare , mai adaug cateva lamuriri suplimentare. Eu voi pleca pentru un timp indelungat din tara, probabil ma voi stabili definitiv intr-o tara nordica si vreau sa las totul clarificat. Deci , acest drept de abitatie viagera constituit in favoarea tatalui vitreg , il pot face saptamana viitoare inainte de plecarea din tara ? El avand un fiu din alta casatorie , acest fiu poate pune in pericol certificatul meu de mostenitor ? Adica , in baza acestui drept de abitatie obtinut de tatal sau , sa-mi interzica sa intru in casa si curtea care imi apartin de fapt ? Cu respect , ANDRAX.
Va expun urmatoarea situatie si va rog sa-mi dati solutia cea mai la indemana , conform legii , bine-nteles! In urma decesului tatalui meu natural , am facut dezbatere succesorala , mama a renuntat in favoarea copiilor , locuinta urmand sa revina , dupa decesul mamei mele , in mod egal , copiilor. Anul acesta , mama s-a recasatorit, acualul ei sot investind foarte mult in casa care ne va reveni noua dupa decesul mamei. Intrebare: in cazul in care mama va deceda inaintea sotului ei (tata vitreg pentru noi) , ce act putem intocmi , cat dansa mai este in viata , astfel incat , actualul sot sa poata locui singur , linistit , pana intervine si decesul sau , in casa mostenita de noi , copii? Mentionez ca, din respect pentru actualul sot al mamei mele, vreau sa intocmesc un act notarial , pentru a-i da siguranta unei batraneti linistite , fara a se gandi ca in timp ne-am putea schimba si l-am da afara din locuina in cazul decesului mamei mele.