avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate getutza22

Activitate getutza22

in concluzie are drept la pensie dupa ce terminam noi,copii studiile...dar auzisem niste speculatii ca ar trebui sa aiba 60 de ani ca sa aiba acest drept...multumesc
era casnica...
tatal meu a decedat in 2007 si era pensionar...am depus actele pentru pensia de urmas...iar dupa vreo 3 luni a venit pe numele mamae...dar scria clar ca urmasii beneficiari su7ntem noi(2 surori si eu)...mama era in calitate de tutore...mama avea atunci 47 de ani...dar as vrea sa stiu nu cumva trebuia sa beneficieze si ea 6 luni de aceasta pensie?ca mie mi s-a spus de la casa de pensii ca primim noi pensia 100% din partea tatalui...la ce varsta isi poate depune dosarul pentru pensia de urmas dupa ce terminam noi,copii studiile...adica peste 2 ani..ea are acum 50 de ani...ast rasp
Discuție pensie de urmas
in legatura cu pensia de urmas...trebuie sa depui adeverinta ca continui studiile si pe perioada verii?ca eu stiam ca aceasta pensie se acorda pana la inceperea celeilalte forme de invatamant urmand ca apoiu sa se depuna actele pentru continuare de studii...am o sora care a terminat liceul anul trecut si a luat pensie pe perioada verii...dar in septembrie a depus cerere de sistare a acesteia...va primi notificare?ast rasp