avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate NadinaN

Activitate NadinaN

Răspuns la discuția schimbare nume copil
Revin cu o problerma. Initial eu si tatal copilului urma sa deschidem procesul pentru schimbarea numelui cu doua capete de cerere , adica sa imi fie incredintat copilul pentru eductie si crestere. Tatal a fost de acord pana in momentul in care a recunoscut copilul, acum se opune incredintarii pe motiv ca vrea sa am acordul lui pentru diferite lucruri care se pot ivi pe parcurs.
Daca deschid un proces pentru incredintare ce sanse am sa il castig avand in vedere ca eu locuiesc cu chirie, lucrez la negru ( real sunt in somaj, pana in februarie 2011, urmand atunci sa mi se refaca contractul de munca, dar salariul va figura minim pe economie ), apartamentul in care locuiesc il impart cu o prietana ca sa impartim chiria . In schimb (in cazul in care ma va ataca si va cere si el incredintarea ) el are o situatie mult superioara .
Copilul are 9 ani.
Va multumesc si astept sfaturile dvs
Răspuns la discuția schimbare nume copil
va multumesc pentru raspunsuri. imi puteti spune de ce acte avem nevoie? tatal este cetatean strain
Buna seara.
Am un copil nascut dintr-o relatie de concubinaj. Copilul a fost recunoscut de tatal lui ulterior inregistrarii, deci tatal apare in noul certificat la rubrica "tata" dar copilul poarta in continuare numele meu de familie, Noi dorim sa poarte numele tatalui, pentru acest lucru am fost trimisi in instanta (citisem aici pe forum ca schimbarea numelui se poate face si pe cale administrativa :-/ ) Problema e ca eu am domiciliul in orasul A, locuiesc in fapt in orasul B, iar tatal in C. . Eu sau tatal trebuie sa deschida actiunea , si care este instanta competenta.? Se poate devia competenta in cazul in care trebuie sa mergem in orasul unde am eu domiciliul? Din motive personale nu as dori sa merg acolo.
va multumesc